Dzień Dziecka Utraconego 2018 w Płocku

Mszę św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, z udziałem małżeństw, które przedwcześnie utraciły dzieci, sprawowano 15 października w ramach Dnia Dziecka Utraconego. W miejscu z jedynym w diecezji „Oknem Życia” przewodniczył jej ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor sanktuarium. Kazanie wygłosił ks. dr Jarosław Kwiatkowski: – Bóg potrafi obudzić w nas nową nadzieję – powiedział do płocczan płocki biblista.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego od kilku lat organizowane są w Płocku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – w miejscu pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej, w klasztorze z jedynym w diecezji płockiej „Oknem Życia”.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. rodzice dzieci zmarłych przed narodzeniem oraz przedstawiciele służby zdrowia. Ks. dr Jarosław Kwiatkowski w kazaniu przypomniał dzieje życia patronki dnia św. Teresy z Avili, która „dotknęła granicy śmierci”, była jakby w śpiączce, wykopano nawet dla niej już grób. Jednak tuż przed pochowaniem w grobie – zgodnie z wolą Boga została przywrócona do życia.

– Św. Teresa została ofiarowana w dniu dzisiejszym niejako w darze, aby nas prowadzić. Jej życie pokazuje, że egzystencja w stanie obumarcia nie ma sensu, nie jest pożyteczna. Gdy stajemy przy sercach przeżywających ból po stracie dziecka, chcemy również w nie tchnąć nadzieję, powiedzieć, że „Bóg sam wystarczy”, że podniesie z niemocy – powiedział ks. Jarosław Kwiatkowski.

Dodał, że osoby, które cierpią po stracie, powinny pozwolić na to, aby „Bóg otarł ich łzy”, tak, jak otarł łzy św. Teresy. Ona sama „niemal weszła w śmierć”, ale jednak powróciła do życia. Coś musiało w niej obumrzeć, aby coś nowego mogło się narodzić, coś nowego zacząć, aby można było wprowadzić w życie radykalne zmiany.

– Bóg potrafi obudzić w nas nadzieję, gdy wydaje się, że został już tylko smutek i tęsknota. Serca tych zbyt wcześnie utraconych maleństw są już przed Bogiem. Gdyby mógł, jak anioł muśnięciem skrzydeł otarłby łzy płynące po policzkach. Trzeba otworzyć serca na tę nadzieję, uwierzyć, że Bóg przywróci nas do życia, że rozpali w nas nową nadzieję po podkreślił kaznodzieja.

W Dniu Dziecka Utraconego płocczanie zapalali także znicze i składali kwiaty na pomniku-grobie dzieci zmarłych przed narodzeniem na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kobylińskiego, który powstał w 2013 r. Podobne groby i pomniki znajdują się w 14 miejscowościach diecezji.

Cytowane za: ekai.pl.

Skip to content