Dzień Dziecka Utraconego w Płocku

Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, z udziałem małżeństw, które przedwcześnie utraciły dzieci, była 16 października wieczorem głównym punktem obchodów Dnia Dziecka Utraconego w diecezji płockiej. W miejscu z jedynym w diecezji „Oknem Życia” przewodniczył jej ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin, a homilię wygłosił ks. dr Grzegorz Zakrzewski, pracownik wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej: „Czasami ukojenie i nadzieję może dać tylko Słowo Boga” – głosił duchowny.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego od kilku lat organizowane są w Płocku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – w miejscu pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej, w klasztorze z jedynym w diecezji płockiej „Oknem Życia”.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. rodzice dzieci zmarłych przed narodzeniem oraz przedstawiciele służby zdrowia. Ks. dr Grzegorz Zakrzewski w kazaniu odwołał się do Ewangelii. Podkreślił, że Jezus powoływał się na znak Jonasza wiedząc, że żaden znak, poza słowem głoszonym przez Boga, nie będzie dany ludziom.

„Są takie sytuacje, gdzie można pomóc tylko i wyłącznie słowem. Tak dzieje się na przykład w przypadku przedwczesnej utraty dziecka. Gdy tracimy dziecko, to czasem możemy pomoc tylko słowem – ale słowem Boga, bo ono daje nadzieję i budzi wiarę” – zaakcentował homileta.

Dodał, że należy brać przykład z patronki dnia św. Jadwigi Śląskiej (XII/XIII w.), która urodziła siedmioro dzieci, ale aż pięcioro zmarło za jej życia, a jedno zaraz po swych narodzinach. Mimo tak olbrzymiego bólu, nie poddała się, była mocna „ubóstwem słowa”, które nie było tylko ludzkim słowem pocieszenia. Miała nadzieję na spotkanie swych dzieci w wieczności. To dało jej „ulgę, ukojenie i nadzieję”.

W Dniu Dziecka Utraconego płocczanie zapalali także znicze i składali kwiaty na pomniku-grobie dzieci zmarłych przed narodzeniem na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kobylińskiego, który powstał w 2013 roku. Podobne groby i pomniki znajdują się łącznie w 13 miejscowościach diecezji. Kolejny zostanie odsłonięty w listopadzie w parafii Dobrzyń n. Wisłą.

Wyrazem troski o rodzinę będzie także sympozjum pt. „Rodzina – Demografia – Płodność. Obawy i nadzieje” w dniu 21 października w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej oraz wydział ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej zapraszają do udziału, aby m.in. poznać problematykę naprotechnologii i in vitro. Szczegółowy program znaleźć można na stronie internetowej Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin.

Płockie obchody Dnia Dziecka Utraconego odbyły się w tym roku 16 października, ponieważ 15 października uroczyście zakończono diecezjalne obchody 100. rocznicy Objawień Fatimskich, podczas konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Międzytorze w Płocku.

Tekst za ekai.pl.

Skip to content