Orszakowe rozmaitości

Przekazuję informację na temat propozycji organizacji Orszaku Trzech Króli w czasie reżimu sanitarnego. Zostały one opracowane przez Fundację „Orszak Trzech Króli” (por. http://orszak.org/aktualnosci/orszak-2021-w-sytuacji-zwiazanej-z-covid19-208.html, dostęp: 22.10.2020 r.). Zachęcam Księży Proboszczów do przemyślenia proponowanych formuł i zaproponowania wiernym odpowiedniego rozwiązania, roztropnie biorąc pod uwagę obecną sytuację sanitarną.

1. MINI ORSZAK

Mini Orszak to wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym czy koncertowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną czy wędrowania do szopki. Może się odbywać w parafiach, domach kultury, szkołach, na ulicy, itp. w taki sposób, który szanuje prawo i zapewnia bezpieczeństwo sanitarne osób uczestniczących, czyli w małych grupach z odpowiednim odstępem, i innymi zabezpieczeniami. Mini Orszaki otrzymają od Fundacji korony, śpiewniki, nalepki i gazetki, itp. Mini Orszaków może być więcej niż jeden w danej miejscowości. Zależy nam na tym, aby nie tworzyć jednego dużego wydarzenia, lecz wiele małych. Termin: 6 stycznia 2021 r. Zgłoszenia: zgłoszenie Mini Orszaku odbywać się będzie przez formularz znajdujący się pod linkiem: http://orszak.org/orszak/zglos-miejscowosc. Wszystkie Mini Orszaki muszą podpisać umowę o bezpłatnej współpracy z Fundacją, która gwarantuje również ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, itp. Umowa będzie taka sama jak dotychczasowe umowy z Orszakami. Najprostszy scenariusz to wejście Trzech Króli do kościoła czy sali, podejście do szopki i rozpoczęcie śpiewania kolęd Dzieciątku przy jednoczesnym założeniu koron przez uczestników. Jeżeli warunki lokalne pozwolą takie wejście, można zorganizować w postaci większej wędrówki wraz z uczestnikami po nawie kościoła, wokół budynku, na ulicy. Każdy organizator otrzyma pakiet koron i śpiewników, do rozdania uczestnikom, aby mogli włączyć się czynnie w Mini Orszak. Po przyjściu do szopki może odbyć się małe przedstawienie jasełkowe lub po prostu kolędowanie lub koncert. Najważniejszą częścią Mini Orszaku jest pokłon Świętej Rodzinie wykonany przez Trzech Króli oraz uczestników oraz śpiewanie kolęd. Organizator może powtórzyć ten scenariusz kilka razy tego dnia

2. SPACER ORSZAKOWY

Spacer Orszakowy to rodzinna gra, polegająca na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku ulicami miejscowości w celu przeżycia wydarzenia w inny sposób. Tras Orszaku może być więcej, jeśli organizator sobie życzy. Fundacja przygotuje osiem różnych wzorów plansz/plakatów, które mogą zastąpić dotychczasowe mansjony (organizator może wybrać sobie najważniejsze z nich): „Orszak Trzech Króli” (wyjaśnienie idei); „Edykt Cezara”; „Olśnienie”, „Gospoda”; „Dwór Heroda”; „Walka dobra ze złem”; „Brama Anielska”; „Pasterze”; „Szopka”. Plansze będą posiadały przygotowane miejsca na zdjęcia ze scen z poprzednich lat Orszakowych (można użyć lokalne zdjęcia lub zaproponowane z Fundacji). Prócz zdjęć na planszach będą opisy dotyczące scen oraz zadania dla spacerujących. Zadaniem Organizatora jest : 1) Przygotowanie plansz (np. dodanie własnych zdjęć), wydrukowanie ich i powieszenie lub ustawienie na trasie. 2) Przygotowanie mapy trasy z narysowanymi miejscami, gdzie umieszczone są plansze. 3) Rozesłanie mapy i Kart Gry do osób, które lokalnie zgłoszą się do Spaceru (wysyłkę można zorganizować elektronicznie). Należy zadbać, aby nie tworzyć dużego zgromadzenia osób, dlatego należy przygotować zgłoszenia w taki sposób, aby móc limitować liczbę zgłoszeń. 4) Przygotowanie Karty Gry jeśli Organizator zmienił liczbę plansz używanych w czasie Spaceru (Karta Gry przygotowana przez Fundację będzie kompatybilna z całkowitą liczbą plansz). 5) Przygotowanie nagród dla Spacerowiczów, którzy przyniosą poprawnie wypełnioną Kartę Gry. Nagrody mogą być honorowe (np. dyplomy) lub rzeczowe (np. cukierki). Przebieg gry: Rodzina, która chce wziąć udział w Spacerze Orszakowym musi wydrukować sobie Kartę Gry i mapę. Idąc trasą Orszaku rodzina spotyka plansze, na których prócz tekstów i zdjęć są zadania, które należy rozwiązać, a rozwiązania wpisać do Karty Gry. Po dojściu do mety–Szopki rodzina oddaje wolontariuszowi uzupełnioną Kartę Gry, za co można otrzymać nagrodę (lub skan uzupełnionej Karty Gry wysyła elektronicznie). Termin: 6 stycznia 2021 r., a także weekend poprzedzający Epifanię. Zgłoszenia: Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod tym linkiem: http://orszak.org/orszak/zglos-miejscowosc. Zachęcamy, aby po Spacerze poinformować Fundację o przebiegu Spaceru, by zebrać doświadczenia na przyszły rok.

3. ORSZAK KOLĘD – ŚWIĘTY WIECZÓR 

Orszak Kolęd – Święty Wieczór to spotkanie kolędowe, które odbywa się w wieczór poprzedzający uroczystość Objawienia Pańskiego. Święte Wieczory to stara polska tradycja, polegająca na gromadzeniu się i wspólnym śpiewaniu kolęd w okresie od Narodzenia Pańskiego do uroczystości Epifanii. Fundacja Orszak Trzech Króli promuje śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym i wraz ze znajomymi. O ile sytuacja epidemiczna nam pozwoli, chcemy, aby odbyło się wiele takich wieczorów w różnych parafiach, domach kultury, szkołach, itp. W tym samym czasie tysiące osób w Polsce może śpiewać ku czci Dzieciątka nasze tradycyjne kolędy. Termin: 5 stycznia 2021 r., w godzinach od 17:00-20:00 (o 19:00 chcemy wspólnie śpiewać kolędę „Mędrcy Świata”). Możliwy scenariusz: Rozdanie koron i śpiewników; odczytanie Ewangelii św. Mateusza: 2,1-12; śpiew kolęd; odczytanie fragmentu wypowiedzi Ojca Świętego; śpiew kolęd z podziałem na grupy (dzieci, młodzież, kobiety, mężczyźni, mamy, ojcowie); podziękowania i zakończenie. Zgłaszanie: Formularz zgłoszeniowy jest dostępnym pod tym linkiem: https://docs.google.com/forms/d/1LaBLdLDQpvqc0Wrk6-VhL2K5bzQ-cXPsLBb0maS9xBg/viewform?edit_requested=true.

4. ORSZAKOWY CHALLENGE KOLĘDOWY

Orszakowy Challenge Kolędowy jest inicjatywą, która łączy ludzi w tradycji śpiewania kolęd. W czasie Covid-19, używając mediów społecznościowych, połączymy całą Polskę łańcuszkiem pięknych kolęd. Zachęcamy wszystkich, aby nagrali filmik z rodzinnego śpiewania jednej z wybranych kolęd lub pastorałek i nominowali kolejne osoby do wyzwania. W nagraniu powinny wystąpić minimum dwie osoby, ale zachęcamy, aby występowały całe rodziny, parafie, szkoły i inne dowolne grupy. Związku z Covid-19 film może zostać nagrany poprzez komunikację internetową (np. Zoom, Skype), gdzie na różnych ekranach osoby zaśpiewają wspólnie. Sposób wykonania jest dowolny i liczymy na kreatywność uczestników Challenge’u (inscenizacja, rekwizyty, stroje, itp.). Film musi jednak nawiązywać do tradycji i obrzędów chrześcijańskich, idei miłości, pokoju i dobra. Nagranie nie powinno być dłuższe niż 5 minut, a kolęda musi być wykonana przez osoby występujące w filmiku. Uczestnik musi posiadać pełne prawa autorskie do ścieżki dźwiękowej, której używa. W razie potrzeby instrumentalną wersję kolęd można pobrać za darmo na stronie: http://orszak.org/swietujmy/koledujmy/koledy-orszaku-trzech-kroli-5.html w wysokiej jakości dźwięku. Na końcu każdego filmu wykonawcy nominują kolejną grupę osób do nagrania kolędy. Nagranie umieszczamy na swoim profilu dowolnego medium społecznościowego (Facebook, Twitter, Instagram). Konieczne jest oznaczenie go hasztagiem: #KoledujmyRazem w opisie lub tytule filmiku. Sugerujemy, aby zamieszczać nagrania od 01.12.2020 r. do 2.02.2021 r. W czasie Covid-19 wspólny śpiew będzie dla nas nadzieją na nowe życie, którego narodziny właśnie świętujemy. Dla chętnych organizowany jest konkurs kolędowy – nagraj filmik: „Jemu wdzięcznie przygrywajcie” i zostań gwiazdą TV. Szczegóły znaleźć można pod linkiem: http://orszak.org/konkursy/konkurs-koledowy—nagraj-filmik-jemu-wdziecznie-przygrywajcie-i-zostan-gwiazda-tv-56.html

Płock, dn. 22 października 2020 r.

ks. Wojciech Kućko
Dyrektor Wydziału ds. Rodzin

Skip to content