Pogrzeb dzieci nienarodzonych w Płocku

W święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, 9 listopada 2020 r., odbył się na cmentarzu zabytkowym w Płocku pogrzeb 25 dzieci zmarłych przed urodzeniem. Mszy św. i obrzędom pogrzebowym przewodniczył bp Piotr Libera, biskup płocki. Pogrzeb, jak co roku, zaplanowany był na maj, jednak z racji na sytuację pandemiczną organizatorzy zmuszeni byli odłożyć uroczystość na późniejszy termin. Biskup Piotr Libera w swojej homilii przywołał wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Bagaż powrotny”:
“Kwatera małych grobów na cmentarzu.
My, długo żyjący mijamy ją chyłkiem,
jak mijają bogacze dzielnicę nędzarzy.
Tu leżą Zosia, Jacek i Dominik,
przedwcześnie odebrani słońcu, księżycowi,
obrotom roku, chmurom.
Niewiele uciułali w bagażu powrotnym.
Strzępki widoków
w liczbie nie za bardzo mnogiej.
Garstkę powietrza z przelatującym motylem.
Łyżeczkę gorzkiej wiedzy o smaku lekarstwa.
[…] Co dopiero powiedzieć o jednym dniu życia,
o minucie, sekundzie:
ciemność i błysk żarówki i znów ciemność?
KOSMOS MAKROS
CHRONOS PARADOKSOS
Tylko kamienna greka ma na to wyrazy”.
Pasterz diecezji płockiej pozostawił zgromadzonym wokół białej urny z prochami poronionych dzieci słowa nadziei, która wypływa z wiary, Chrystusa Zmartwychwstałego i Ewangelii, w której znajdujemy słowa: „Kto we mnie wierzy, choćby i umarł żyć będzie na wieki” (J 11, 25-26). Wiara w żywot wieczny pozwala nam oczekiwać na spotkanie z tymi dziećmi, ponieważ – jak mówił w homilii biskup – tym, co nas od nich rozdziela jest czas. Ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, głównego organizatora pogrzebu, w słowie powitania powiedział: „Ojciec Święty Franciszek uczy nas, na czym ma polegać postawa braterstwa międzyludzkiego. Nasza obecność dzisiaj to wyraz braterstwa wobec rodziców zmarłych dzieci, ich bliskich i rodzin. Ale braterstwo to także inna postawa: troski o życie ludzkie, każde życie, zwłaszcza nienarodzonych. Dziś takie braterstwo okazujemy naszym najmniejszym braciom”.
Jeden z uczestników uroczystego pogrzebu wychodząc z cmentarza powiedział: „Straciliśmy nasze dziecko, ale nie poddajemy się. Wierzymy, że Pan Bóg da nam jeszcze kolejne dzieci mimo tego, że nie jesteśmy przecież najmłodsi”. Dzisiejsze wydarzenie to wynik zaangażowania wielu instytucji i osób, m.in.: Miejskiego Szpitala św. Trójcy i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, parafii pw. św. Bartłomieja w Płocku, Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku, Zakładu Pogrzebowego Stanisław Frydrysiak, Pana Wojciecha Popielskiego i Zarządu Cmentarzy przy ul. Kobylińskiego w Płocku, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Funkcję koordynatora wydarzenia pełnił Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej na czele z ks. dr. Wojciechem Kućką.
Był to już ósmy pochówek dzieci z płockich szpitali. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się dnia 16 czerwca 2013 r., kiedy to został także poświęcony przez bpa Romana Marcinkowskiego pomnik-grób dzieci nienarodzonych. W dniu 15 października br. w Dzień Dziecka Utraconego w Kaplicy Bożego Miłosierdzia została odprawiona Msza św. w intencji rodziców i rodzin przedwcześnie zmarłych dzieci. Modlitwie przewodniczył ks. dr Wojciech Kućko.

Witold Wybult
Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego

Skip to content