Ratowo ostoją dla osób poszukujących małżonka

Koniec bycia singlem! Pod takim hasłem odbyły się w Ostoi św. Antoniego rekolekcje dla osób poszukujących męża lub żony. Przybyli na nie pielgrzymi z całej Polski a nawet mieszkający na stałe zagranicą.

Rekolekcje trwały od piątku do niedzieli, poprowadził je ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium. Ich głównym tematem było powołanie do życia w małżeństwie i trudności, które towarzyszą znalezienia małżonka.

Ksiądz rekolekcjonista zwracał również uwagę na znaczenie właściwego rozeznania swojej drogi życiowej, zawierzenia Bogu oraz podejmowania przemyślanych wyborów tak, by traktować drugiego człowieka podmiotowo a nie używać jak przedmiotu, który można potem wyrzucić. Wyjaśniał również zgromadzonym istotę małżeństwa, podkreślał, że jest ono oddaniem się drugiej osobie na całe życie po to, by stworzyć rodzinę i wychować dzieci. Przestrzegał przed coraz bardziej rozpowszechnioną wśród osób poszukujących małżonka postawą „pozera”, dla którego celem samym w sobie jest tylko poszukiwanie bez pragnienia znalezienia miłości „na zawsze”.

Jak okazało się w trakcie rekolekcji, jednym z najczęstszych powodów braku umiejętności znalezienia małżonka są zranienia, zarówno z dzieciństwa, jak też doznane we wcześniejszych związkach. Jako jedną z najczęstszych przyczyn nieodpowiedzialnego traktowania miłości zwłaszcza przez mężczyzn wskazał ks. rekolekcjonista kryzys ojcostwa, który sprawia, że dorosły już fizycznie mężczyzna mentalnie pozostaje dzieckiem, nie potrafi założyć rodziny ani chronić najbliższych.

„Nie bójcie się stąpać po wodzie, nawet jeśli chwilowe zwątpienia powodują, że wydaje się wam, że toniecie. Chrystus cały czas stąpa obok po wzburzonym jeziorze Waszego życia, nawet jeśli lęk sprawia, że go nie widzicie. Cały czas czeka, gotów uciszyć fale i podać Wam pomocną dłoń. Tylko musicie znaleźć w sobie odwagę, by wysiąść z łodzi a potem w najtrudniejszym momencie zawołać: Panie ratuj!” – podkreślił ks. Pawłowski w niedzielnej homilii, nawiązując do słów z czytanej w tym dniu Ewangelii oraz do świadectw z trudnych doświadczeń, którymi wcześniej dzielili się uczestnicy rekolekcji.

Program rekolekcji został oparty na nauczaniu św. Jana Pawła II, poświęconemu miłości oblubieńczej, stąd też ich motto będące również cytatem z pism papieża: „Miłość nie jest do wyuczenia a jednocześnie nic nie jest tak bardzo do wyuczenia, jak miłość”.

Uczestnicy poza przystąpieniem do sakramentu pokuty, udziału w Eucharystiach i adoracjach Najświętszego Sakramentu, mieli możliwość wysłuchania konferencji tematycznych, a także wzięcia udziału w warsztatach interpersonalnych prowadzonych przez specjalistów z bractwa i zaproszonych gości, w tym psychologa chrześcijańskiego na co dzień doradzającego w poradniach przy warszawskich parafiach.

W programie przewidziano również czas na relaks i integrację. Największym zainteresowaniem cieszyły się rekreacyjne przejażdżki konne oraz wieczorna zabawa, podczas uczono się tańców staropolskich – poloneza i mazura a także współczesnych tańców towarzyskich. Ważnym elementem wieczoru pogodnego był również spacer Aleją Najświętszej Maryi Panny, nazwanej również przez uczestników poprzednich edycji Aleją Zakochanych, modlitwa przy figurze Matki Bożej, a potem wspólne wypatrywanie na rozgwieżdżonym niebie spadających Perseidów.

W niedzielę uczestnicy rekolekcji wzięli udział w XIII Antoniańskim Dniu Skupienia, podczas którego wspólnie z innymi pielgrzymami wypraszali łaski przed cudownym obrazem Padewskiego Lekarza Dusz.

W rekolekcjach zorganizowanych przez Bractwo św. Antoniego wzięło udział ponad pięćdziesiąt osób z całej Polski, w szczególności z Warszawy, Trójmiasta, Śląska, Krakowa. Jedna z uczestniczek przyjechała na rekolekcje ze Szwecji.

Źródło: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

Skip to content