W parafii w Płocku-Imielnicy uczczono 100. rocznicę urodzin św. Joanny Beretty Molli

– Święta Joanna Beretta Molla w heroiczny sposób wcieliła we własne życie zdrową naukę, wypływającą z wiary – powiedział ks. dr Wojciech Kućko w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy. Parafia, w której znajdują się relikwie świętej i która jest miejscem jej kultu, 2 października br. uczciła 100. rocznicę jej urodzin.

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy od wielu lat jest żywym miejscem kultu świętej. Uczczono w niej 100. rocznicę jej urodzin, a także 60. rocznicę śmierci. Wszystkie Msze św. niedzielne były poświęcone patronce małżeństw i rodzin.

Kazania na wszystkich Mszach głosił ks. dr Wojciech Kućko. Stwierdził, że obecne czasy wydają się być okresem szczególnego zamętu w życiu społecznym i politycznym, ale też w życiu Kościoła. W podobnej rzeczywistości i z podobnymi problemami, choć może na mniejszą skalę, zmagał się także św. Tymoteusz, do którego jego mistrz św. Paweł skierował słowo wsparcia i pewną receptę na paraliżujący zamęt. Polecił mu, by trzymał się zdrowych zasad wiary i doktryny, którą otrzymał.

– Każdy z nas dostał skarb wiary, dzięki swoim przodkom, rodzicom, dziadkom, a także dzięki świadectwu ludzi świętych. Św. Joanna Beretta Molla, żona, matka i lekarka potrafiła tę zdrową naukę nie tylko przekazać swoim dzieciom, ale przede wszystkim w heroiczny sposób wcielić we własne życie. Nie musiała decydować się na urodzenie córki, bo nie ma przymusu do heroizmu. Jednak w perspektywie wiary człowiek jest zdolny do szczególnego poświęcenia nawet własnego życia dla większych wartości – głosił dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej i wykładowca akademicki.

Podkreślił, że święta ta może być dobrym przykładem w dwóch rzeczywistościach, po pierwsze wobec coraz mniejszej liczby zawieranych w Polsce małżeństw, przede wszystkim katolickich (nie tylko cywilnych), jej życie jest świadectwem, że taka droga życiowa jest „pięknym planem Pana Boga dla młodego człowieka”.

– Poza tym w Polsce zmagamy się z ogromnym kryzysem demograficznym, coraz więcej par małżeńskich dotkniętych jest tragedią poronień, problemem niepłodności czy bezpłodności. Mamy wiele świadectw skutecznego wstawiennictwa św. Joanny Beretty Molli także w tych sprawach przy jej relikwiach w parafii w Płocku Imielnicy – zaznaczył teolog moralista.

Wierni na zakończenie Mszy św. uczcili relikwie św. Joanny Beretty Molli. Otrzymali również foldery z tekstem autorstwa świętej pt. „Hymn na cześć uśmiechu”. Foldery te zostały również przekazane do wszystkich parafii diecezji płockiej.

Relikwie św. Joanny Beretty Molli znajdują się w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy od roku 2005, z inicjatywy jej proboszcza ks. kan. Ryszarda Paradowskiego. Sprowadzono je rok po kanonizacji, a także ufundowano ołtarz z obrazem świętej. W parafii w każdą niedzielę o godz. 18.30 odmawiana jest nowenna przez jej wstawiennictwo, z udziałem małżeństw i rodzin oczekujących potomstwa. W kwietniu organizowana jest doroczna pielgrzymka małżeństw i rodzin z płockiej „Stanisławówki” do relikwii świętej w parafii w Płocku-Imielnicy.

W diecezji płockiej relikwie św. Joanny Beretty Molli znajdują się jeszcze w parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku.

* * *

Joanna Beretta Molla urodziła się 4 października 1922 r. w Magencie k. Mediolanu, zmarła 28 kwietnia 1962 r. w Ponte Nuovo. W młodości zaczęła działać w Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszeniu Wincentego à Paulo. Po uzyskaniu dyplomu z medycyny i chirurgii na Uniwersytecie w Pavia w roku 1949, otworzyła klinikę medyczną w Mesero (koło Magenty) w roku 1950. Zrobiła specjalizację z pediatrii na Uniwersytecie w Mediolanie w 1952 r., gdzie później kontynuowała swoją praktykę lekarską. Równolegle z karierą zawodową działała wciąż w Akcji Katolickiej.

24 września 1955 r. wzięła ślub z Piotrem Mollą. W listopadzie 1956 r. urodziła syna Pierluigiego, w grudniu 1957 r. córkę Mariolinę, a w lipcu 1959 r. córkę Laurettę. We wrześniu 1961 r., pod koniec drugiego miesiąca ciąży, w jej macicy rozwinął się włókniak. Mimo wskazań medycznych do przerwania ciąży zdecydowała się donosić ją do końca. 21 kwietnia 1962 r. urodziła się jej kolejna córka Joanna Emanuela. Pomimo starań lekarzy rankiem 28 kwietnia 1962 r. J.B. Molla zmarła w wieku 39 lat. Bezpośrednią przyczyną śmierci było zapalenie otrzewnej. Spoczywa na cmentarzu w Mesero.

Papież Paweł VI w czasie modlitwy Anioł Pański w niedzielę 23 września 1973 r. określił ją „młodą matką z diecezji mediolańskiej, która by dać życie córce, poświęciła swoje w świadomej ofierze”. Papież Jan Paweł II beatyfikował Joannę 24 kwietnia 1994 r. podczas światowego Roku Rodziny, a w szóstą niedzielę Wielkanocną 16 maja 2004 r. kanonizował ją. Na uroczystej Mszy św. byli obecni m.in. mąż Joanny i najmłodsza córka Joanna Emanuela. Wspomnienie liturgiczne świętej w Kościele katolickim obchodzone jest 28 kwietnia.

Skip to content