Wydział Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie zaprasza serdecznie do udziału w specjalistycznym kursie profesjonalizacji zawodowej
osób posługujących chorym i kapelanów szpitalnych
„KONTAKT Z CHORYM I JEGO RODZINĄ”
REKRUTACJA TRWA – ZAPRASZAMY!
Adresaci:
Kurs jest kierowany do osób posługujących chorym, kapelanów i kandydatów na kapelanów szpitalnych, w hospicjach, ośrodkach pomocy społecznej, domach seniora, domach opieki oraz pełniących posługę w innych miejscach pomocy osobom chorym, starszym, umierającym.
Cele kursu:
- poszerzenie wiedzy w wymiarach: medycznym, psycho-społecznym, prawno-organizacyjnym i filozoficzno-teologicznym;
- nabycie umiejętności do prowadzenia dialogu i towarzyszenia osobom chorym: w różnym wieku, z różnym stopniem niepełnosprawności, w różnym stadium choroby, w obliczu śmierci;
- zdobycie nowych kompetencji w relacji z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji zdrowotnej, przeżywającymi kryzys i zwątpienie, z chorymi terminalnie i ich rodzinami;
- nabycie umiejętności psychologicznych w radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi;
- wymiana doświadczeń w rożnych placówkach i ośrodkach z całej Polski.
Prowadzący:
Wykłady, konwersatoria i warsztaty prowadzone są przez specjalistów w dziedzinie teologii, etyki, bioetyki, medycyny, psychologii i prawa oraz przy wsparciu kapelanów szpitalnych, pełniących swoje zadania w różnych częściach Polski.
Czas trwania kursu:
Kurs w roku akademickim 2022/2023 obejmować będzie 10 zjazdów (dwa semestry). Zajęcia prowadzone będą w formie stacjonarnej i online.
Zajęcia kursowe i warsztaty odbywać się będą w soboty zjazdowe (szacunkowe godziny rozpoczęcia i zakończenia zajęć w dniu zjazdowym: 9.00 do 20.00).
Łączny wymiar godzinowy kursu:
Kurs obejmuje 10 zjazdów, rozłożone na dwa semestry (120 godzin dydaktycznych, 6 ECTS)
Miejsce odbywania kursu:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ul. Wóycickiego 1/3
oraz on-line.
Program kursu:
Kurs nakierowany jest na zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych. Istotną częścią kursu jest moduł warsztatowy, podczas którego kursanci ćwiczyć będą umiejętności w praktyce. Zaliczeniu podlegać będzie każdy moduł kursu z osobna. Ukończenie kursu poświadczone będzie zaświadczeniem. Kurs będzie obejmował pięć modułów:
(1) Moduł medyczny, którego celem będzie przedstawienie najważniejszych wyzwań, związanych z początkiem, środkiem i końcem życia człowieka. Pogłębiona wiedza medyczna pozwoli uczestnikom kursu lepiej rozumieć pacjentów, ich potrzeby i zachowania.
(2) Moduł filozoficzno-teologiczny będzie okazją do kursorycznego zaprezentowania najważniejszych kwestii, związanych z udzielaniem sakramentów w różnych fazach życia i choroby, a także zdobycia pogłębionej argumentacji filozoficzno-teologicznej do rozmowy i towarzyszenia duchowego w sytuacjach choroby i umierania, zarówno z pacjentem, jak i z jego bliskimi.
(3) Moduł psychologiczny pozwoli uczestnikom zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami wiedzy psychologicznej, umożliwiając jednocześnie zdobycie umiejętności rozeznawania różnych form wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych oraz wskazywania – w razie potrzeby – adekwatnych form specjalistycznej pomocy psychologicznej.
(4) Moduł prawno-organizacyjny będzie oparty na rzetelnym wykładzie na temat uwarunkowań prawnych opieki nad chorym, posługi kapelana w polskim systemie prawnym, współpracy z wolontariuszami i innymi osobami w systemie opieki zdrowotnej.
(5) Moduł warsztatowy zawierać będzie ćwiczenia praktyczne z komunikacji, pracy nad emocjami, radzeniem sobie ze stresem i asertywnością.
Koszt: 2950 zł (opłata jednorazowa)
Informacje i zapisy w Dziekanacie Wydziału Studiów nad Rodziną
www.wsr.uksw.edu.pl
ul. Wóycickiego 1/3 bud. 23, pok. 215
01-938 Warszawa
tel. 22 561 90 49, wsr@uksw.edu.pl
Internetowa Rejestracja Kandydatów:
https://oferta.uksw.edu.pl/pl/offer/KURSY_2022/programme/K_WSR-SKOPCH/