“Matko, która nas znasz”.
Rozważania na nabożeństwa majowe i fatimskie
Do rąk Czytelników trafia książka pt. Matko, która nas znasz. Rozważania na nabożeństwa majowe i fatimskie, opracowana przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Płockiej.
Publikacja została przygotowana jako pomoc do lepszego przeżycia nabożeństw majowych, odprawianych zarówno w kościołach, jak i przy figurach przydrożnych i kapliczkach. Została podzielona na trzy części, poprzedzone słowem Piotra Libery, Biskupa Płockiego.
W pierwszej części znajdują się pomoce liturgiczne: (1) porządek nabożeństwa majowego w kościele, śpiewanego tradycyjnie przed Najświętszym Sakramentem w monstrancji (tekst „Litanii loretańskiej” i innych modlitw, sugestie doboru pieśni na każdy dzień maja), (2) porządek nabożeństwa majowego przy figurze oraz (3) nuty i teksty pieśni fatimskich, przygotowanych do druku przez ks. prof. Hieronima Chamskiego.
Główna część książki to trzydzieści jeden rozważań na każdy dzień miesiąca maja, napisanych przez kilku księży diecezji płockiej: ks. Pawła Czarneckiego, ks. Michała Fordubińskiego, ks. Łukasza Gacha, ks. Andrzeja Janickiego, ks. Wojciecha Kućko, ks. Dariusza Malczyka, ks. Jacka Prusińskiego, ks. Pawła Rokickiego, ks. Krzysztofa Rucińskiego, ks. Marcina Sadowskiego, ks. Marka Wilczewskiego i ks. Grzegorza Zakrzewskiego. W tekście pierwszego rozważania znaleźć można uzasadnienie podziału treści: „W tym roku przypada wiele ważnych rocznic maryjnych, które będziemy wspominali podczas naszych ‘majówek’. Trzysta lat temu, 8 września 1717 r., bp chełmski Krzysztof Szembek, nałożył na jasnogórską ikonę Maryi papieskie korony. Była to pierwsza koronacja wizerunku Matki Boskiej z Dzieciątkiem na ziemiach polskich, a jednocześnie pierwsza poza Rzymem. (…) Maryja Jasnogórska będzie towarzyszyła naszym rozważaniom od 2 do 11 maja. Druga, równie ważna rocznica, to 100-lecie Objawień Matki Bożej w Fatimie. (…) Razem z fatimskimi pastuszkami: Franciszkiem, Hiacyntą i Łucją przejdziemy duchowo przez dziedzictwo objawień i sto lat historii Fatimy, która odcisnęła piętno na historii Europy i świata. Przypomnimy sobie wielu świadków Fatimskiej Pani, wśród których jaśnieje św. Jan Paweł II, zraniony także 13 maja, 64 lata po pierwszym Objawieniu Fatimskim. Fatimska Pani będzie zatem z nami w rozważaniach od 12 maja do końca miesiąca”. Każdy dzień majowej pielgrzymki wiary zawiera intencję za poszczególne grupy ludzi, którzy potrzebują ufnej modlitwy.
Ostatnia część książki zawiera rozważania na comiesięczne nabożeństwa fatimskie od 13 maja do 13 października oraz kilka refleksji różańcowych, napisanych przez ks. Łukasza Zdunkiewicza.
Książka została wydana przez Płocki Instytut Wydawniczy, a zredagowana przez ks. Wojciecha Kućko, Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin. Okładkę zdobią dwa zdjęcia obrazów Wiesławy Kwiatkowskiej z cyklu Madonny z poezji polskiej, znajdujące się w płockim Muzeum Diecezjalnym.
Biskup Płocki zachęca do korzystania z niej „nie tylko w kościołach, ale także podczas modlitwy przy kapliczkach, by modlitwą ogarnąć poszczególne grupy ludzi, szczególnie chorych, samotnych i przeżywających trudności w życiu małżeńskim i rodzinnym”.
Do nabycia w Wydziale ds. Rodzin, w Płockim Instytucie Wydawniczym, w hurtowni Sacerdos w Płocku oraz podczas Płockich Dni Pastoralnych (19-20 kwietnia br.).
Zajrzyj do środka tutaj.
ks. Wojciech Kućko
Diecezjalny Duszpasterz Rodzin