Płock: XV Pielgrzymka do relikwii św. Joanny Beretty Molli

W liturgiczne wspomnienie św. Joanny Beretty Molli, 28 kwietnia 2021 r., dzięki współpracy parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy, Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, mimo trudności spowodowanych pandemią koronawirusa, została odprawiona Msza św. w intencji rodzin. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin. Liturgię eucharystyczną przygotowali członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 

W 2020 r. uroczystość z racji na obostrzenia sanitarne nie odbyła się. W tym roku wprawdzie pieszej pielgrzymki też nie można było zorganizować, ale uczestniczy uroczystości postanowili przybyć własnymi środkami lokomocji do miejsca przechowywania relikwii świętej matki. Wszystko po to, aby szczególnie w Roku Rodziny powierzyć się wstawiennictwu św. Joanny. 

Podczas kazania ks. W. Kućko zachęcał zebranych do tego, aby byli chrześcijanami, którzy biorą słowa Chrystusa na serio. Przykładem takiej postawy może być św. Joanna, która szczególnie umiłowała życie. W czasach różnych totalitaryzmów była świadkiem życia – mówił dyrektor Wydziału ds. Rodzin. 

W kazaniu postawił również pytanie, jak być świadkiem życia w naszych czasach? Jego zdaniem powinniśmy przede wszystkim nasze życie ogniskować ku życiu wiecznemu, nie zapominając jednocześnie o szacunku dla życia ziemskiego. „Prośmy o łaskę cierpliwości w czasie pandemii, byśmy czekając na wieczność, troszczyli się także o nasze ciało i zdrowie. Przez nasze ziemskie życie możemy lepiej służyć Bogu i przygotować się na spotkanie z Nim w wieczności” – podpowiadał zebranym kaznodzieja.

Na koniec Mszy św. odprawiono nowennę z litanią do św. Joanny powierzając jej wstawiennictwu sprawy i intencje rodzin, m.in.: trwałość małżeństw i rodzin, dar potomstwa oraz łaskę zdrowia w czasie pandemii. 

Przy okazji liturgicznego wspomnienia św. Joanny i Roku Rodziny otwarto w kościele w Imielnicy wystawę pt. „RODZINA – w niej SIŁA”, przygotowaną przez Fundację TAK dla RODZINY, którą będzie można oglądać w tym miejscu przez najbliższe dwa tygodnie. Wystawę można wypożyczać do innych parafii i miejsc, kontaktując się ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej (tel. 505 272 535). 

Witold Wybult 
Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich 
Diecezji Płockiej

Skip to content