List Biskupa Piotra na Adwent 2016 r.

hunt_light_of_the_world

Idźcie i głoście… W rodzinie i przez rodzinę!

To hasło przewodnie Listu Pasterskiego Biskupa Piotra na Adwent 2016 r., w którym przypomina nam wszystkim, jak wielkie zadanie mają nasze chrześcijańskie rodziny. “Ponad 90% członków Kościoła, to małżonkowie, rodzice i dzieci, babcie i dziadkowie! To wy, Umiłowani, jesteście wezwani do świadectwa o Jezusie, do przenikania świata Ewangelią, do świadectwa, że małżeństwo i rodzina jest powołaniem!”.

Ksiądz Biskup zauważa doniosłość zadań poszczególnych członków rodzin: ojców i matek, dzieci i dziadków. To właśnie rodzina “może być i jest receptą na udane człowieczeństwo”. Dlatego – jak zauważa Biskup Płocki – cieszą nowe inicjatywy rządzących Polską, których celem jest wsparcie rodzin i inwestycja w przyszłość.

Jeśli dzisiaj ok. 80% młodych upatruje szczęście właśnie w życiu rodzinnym, to potrzeba wielkiej troski o wierność i nierozerwalność małżeństwa, jak również pracy i towarzyszenia rodzinom już istniejącym. A taka konstrukcja może być oparta na zdrowej, dojrzałej sferze ludzkiej. “W rodzinie, w której umiemy prosić o pozwolenie; w której szczerze mówimy: „dziękuję”; w której potrafimy się przepraszać, panuje pokój i radość. Pielęgnujcie więc, proszę, te proste słowa i naturalne gesty, które wyrażają małżeńską i rodzinną miłość”.

Wychowanie ma swoje praktyczne przełożenie na życie codzienne, w szczególny sposób na pielęgnowanie pamięci. “Dbajcie o zakorzenienie Waszych dzieci w tradycji rodziny i Ojczyzny – zauważa Biskup Piotr -niech słuchają wspomnień babć i dziadków, zbierają razem z Wami rodzinne pamiątki, fotografie i filmy, wchodzą do grup rekonstrukcyjnych, drużyn harcerskich i zespołów ministranckich! Uczcie Wasze potomstwo ducha poświęcenia i oddania, pokazując, ile prawdziwej satysfakcji przynosi opieka nad starszą, chorą matką czy ojcem, jak naturalną rzeczą jest opieka w rodzinie! Reagujcie natomiast natychmiast na każdy przejaw braku szacunku dla osób niepełnosprawnych lub jakiekolwiek akty przemocy!”.

W rodzinie katolickiej nie może zabraknąć prostych, a zarazem głębokich gestów, wyrażających duchową więź z Bogiem. Wśród nich w Liście zostały przypomniane: błogosławienie dzieci idących do szkoły czy do sakramentów, niedzielna Msza św. i wspólny obiad, rozmowa o wysłuchanym kazaniu, czy też przygotowywanie lampionów na Roraty w okresie Adwentu, a potem wspólne przeżywanie Wigilii, śpiew kolęd czy wędrowanie w Orszaku Trzech Króli.

Ksiądz Biskup wskazał także wspólnoty i stowarzyszenia, wezwane do jeszcze głębszego pochylenia się nad kwestią rodziny, w świetle 43. Synodu Diecezji Płockiej. Wśród nich wymienił: katechetów i nauczycieli, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Kościół Domowy, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Akcję Katolicką, Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia, Parafialne i Międzyparafialne Poradnie Rodzinne. W tym wszystkim zadanie organizacyjne spoczywa na nowo powstałym Wydziale ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej.

ks. Wojciech Kućko

Pełny tekst listu: zobacz tutaj.

Obraz: W.H. Hunt, Światłość świata, 1851-1853, Manchester City Art Gallery (źródło: Wikipedia).

 

 

Skip to content