2018

A.D. 2018

2 stycznia – nowy Dyrektor Wydziału ds. Rodzin

Z dniem 2 stycznia 2018 r. J. E. Ksiądz Biskup Piotr Libera Biskup Płocki mianował ks. dra Wojciecha Kućkę dyrektorem Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej. Tym samym funkcję p.o. dyrektora przestał pełnić ks. dr Jarosław Kamiński. Serdecznie dziękujemy ks. Jarosławowi za półtoraroczne pełnienie tego ważnego i odpowiedzialnego urzędu.

6 stycznia – otwarcie Roku św. Stanisława Kostki w Diecezji Płockiej

Ks. Wojciech Kućko, na polecenie Biskupa Płockiego, opracował Nabożeństwo inauguracji Roku św. Stanisława Kostki w diecezji.

6 stycznia – Orszaki Trzech Króli w diecezji

6 stycznia przez diecezję przeszło ponad 20 orszaków Trzech Króli. Wszędzie, w dużych miastach czy miejscowościach, jest kolorowo i ciekawie, inicjatywa integruje różne środowiska, a najważniejszy jest cel ewangelizacyjny – zwracają uwagę organizatorzy. Trzej Królowie składają hołd wiary nowo narodzonemu Jezusowi, a każdy z orszaków połączony jest ze Mszą św. Na orszakowej mapie w naszej diecezji do tej pory znalazły się: Płock, Rypin, Pułtusk, Ciechanów, Czerwińsk n. Wisłą, Gąbin, Golub-Dobrzyń, Gołymin, Skępe, Gostynin, Janowo, Nasielsk, Maków Mazowiecki, Modlin-Twierdza, Obryte, Płońsk, Popowo, Przasnysz, Raciąż, Radzanów n. Wkrą, Sierpc, Tłuchowo i Żuromin.

Cyt. za: W. Piętka, Wielkie odliczanie do orszaków, “Gość Płocki”.

W kościołach diecezji czytane było Słowo zachęty Biskupa Płockiego przed Orszakami Trzech Króli.

Organizatorzy VII Orszaku Trzech Króli w stolicy diecezji szacują, że w tym świątecznym marszu przeszło nawet do 10 tys. osób. Z pewnością był to najliczniejszy orszak, jaki odbył się w Płocku do tej pory.

Przemierzył trasę od Wyższego Seminarium Duchownego do salezjańskiej parafii, której patronuje św. Stanisław Kostka – również patron 2018 roku.

Płocki orszak rozpoczął się na dziedzińcu seminaryjnym, gdzie powitali płocczan: bp Piotr Libera i rektor WSD ks. dr Marek Jarosz oraz prezydent miasta Andrzej Nowakowski i starosta płocki Mariusz Bieniek.

Cytowane za: Agnieszka Małecka, “Początek wielkich rocznic”, w: “Gość Płocki”

Kurier Mazowiecki o Płockim Orszaku: tutaj.

A także tutaj.

Zdjęcia poniżej ze strony: Stark Fly.

9 stycznia – rozwiązanie Rodzinnego Konkursu Szopek

78 szopek, wykonanych przez płockie rodziny, wzięło udział w Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych dla Rodzin, który towarzyszył VII Orszakowi Trzech Króli w Płocku. Wręczenie nagród laureatom odbyło się 9 stycznia br. w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku, z udziałem ks. biskupa Piotra Libery

Komisja Zespołu ds. Konkursu Rodzinnych Szopek Bożonarodzeniowych po hasłem Bóg jest dla wszystkich powołana przez Komitet Organizacyjny VII Orszaku Trzech Króli w Płocku na posiedzeniu 2. stycznia 2018 r. dokonała wyboru i wręczono nagrody.

Relacja: tutaj.

21 stycznia – II Diecezjalny Dzień Babci i Dziadka w parafii św. Jadwigi Królowej w Płocku

Ksiądz Biskup dr Mirosław Milewski przewodniczył Mszy św. z dodatkowym nabożeństwem o Świętych Joachimie i Annie w intencji Babć i Dziadków.

Na tę okoliczność ks. Wojciech Kućko przygotował materiały duszpasterskie.

Luty – weekendowe Spotkania dla narzeczonych w Popowie

Dla osób, które z uzasadnionych powodów nie mogą wziąć udziału w Spotkaniach dla narzeczonych (cztery spotkania po dwie godziny), organizujemy Weekendowe spotkania dla narzeczonych w Płocku lub w Popowie-Letnisku.

5 lutego – spotkanie duszpasterstwa rodzin rejonu płockiego 

Dnia 5 lutego 2018 o godz. 17.00, w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie, zebrali się na Mszy św. doradcy życia rodzinnego i dekanalni duszpasterze rodzin z rejonu płockiego wraz z diecezjalnym duszpasterzem rodzin ks. dr. W. Kućką i diecezjalnym doradcą życia rodzinnego Witoldem Wybultem. W spotkaniu wzięło udział 17 osób z następujących dekanatów: bielski, dobrzyński n. Wisłą, gąbiński, gostyniński, płocki zachodni i płocki wschodni. Po Eucharystii odbyło się spotkanie robocze w salce parafialnej, które poprowadził ks. dr W. Kućko.

Więcej: tutaj.

12 lutego – spotkanie duszpasterstwa rodzin z rejonów: pułtuskiego i zakroczymskiego 

19 lutego – spotkanie duszpasterstwa rodzin z rejonów: pułtuskiego i mławskiego

26 lutego – spotkanie duszpasterstwa rodzin z rejonu płońskiego

11 kwietnia – spotkanie duszpasterstwa rodzin z rejonu sierpeckiego

 

 

  • 12 lutego 2018 r., godz. 18.00, parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Pułtusku-Popławach – rejon pułtuski (dekanaty: makowski, nasielski, pułtuski) i rejon zakroczymski (dekanaty: serocki, wyszogrodzki, zakroczymski);
  • 19 lutego 2018 r., godz. 18.00, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie – rejon ciechanowski (dekanaty: ciechanowski wschodni, ciechanowski zachodni, przasnyski) i rejon mławski (dzierzgowski, mławski, strzegowski);
  • 26 lutego 2018 r., godz. 18.00, parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płońsku – rejon płoński (dekanaty: bodzanowski, płoński, raciążski);
  • 11 kwietnia 2018 r., godz. 18.00, parafia pw. Świętej Trójcy w Rypinie – rejon sierpecki (dekanaty: dobrzyński n. Drwęcą, rypiński, sierpecki, tłuchowski, żuromiński).
Skip to content