Aby uczyć dzieci i młodzież historii rodzin, małych ojczyzn i Polski prosił bp Mirosław Milewski babcie i dziadków, którzy uczestniczyli w 4. Diecezjalnym Dniu Babci i Dziadka w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wydział ds. Rodzin, miejscową parafię oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.
We wprowadzeniu do liturgii ks. kanonik Sławomir Piotr Filipski, proboszcz parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie, zaznaczył, że troski o osoby starsze uczymy się od św. Jana Pawła II, który wielokrotnie apelował o szacunek i czerpanie z mądrości seniorów. Papież uczył, że okres jesieni życia „jest szczególnie nacechowany mądrością, którą zwykle przynoszą ze sobą lata doświadczeń, jako że czas jest znakomitym nauczycielem”.
Przedstawiciele zgromadzonych babć i dziadków witając Księdza Biskupa zaznaczyli, że zależy im na tworzeniu zdrowych relacji międzypokoleniowych oraz ochronie najmłodszych przed światem pseudowartości i zagrożeń, których nie brakuje wokół.
Podczas uroczystej Mszy św. bp Mirosław Milewski skierował do seniorów wiele ciepłych słów podziękowania, za ich trud w wychowywaniu młodych pokoleń Polaków. Powołał się na nauczanie papieża Franciszka, który podkreślał, jak ważna jest praca dziadków dla rozwoju religijnego młodych ludzi przez uczenie ich modlitwy, wiary, przywiązania do Boga i Kościoła. Bp Mirosław nazwał dziadków współczesnymi „Chrzcicielami”, którzy jak św. Jan nad Jordanem pokazują innym Boga i świat wartości. „Pomyślcie, Kochani uczestnicy tej świątecznej liturgii – pytał bp Milewski – kto Wam wskazał kiedyś Boga? Kto pokazał Wam kościół parafialny, krzyż na ścianie, święty obraz? Kto Was nauczył znaku krzyża, pierwszej modlitwy, niedzielnej Mszy Świętej? Kto Wam powiedział, jak przyjmować księdza po kolędzie, kiedy zgłosić wypominki, dlaczego zamówić Mszę Świętą za zmarłych dziadków, rodziców? Czy nie były to może Wasze babcie, Wasi dziadkowie? Oni do tak wielu z nas, jak św. Jan nad Jordanem, powiedzieli: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata”.
Zaprosił także osoby starsze do rozmawiania z dziećmi i młodzieżą o historii Polski i świata, przypominając, że to właśnie seniorzy są żywymi świadkami prawdy okrutnych i trudnych czasów XX wieku. Bp Milewski prosił seniorów: „Nie wstydźcie się opowiadać wnukom i prawnukom nawet najtrudniejszych chwil tamtych dni wojny, powstania warszawskiego, stalinowskiego terroru, ohydy i obłudy komunizmu, fałszu stanu wojennego i niesprawiedliwości przemian końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jeśli będziemy milczeć, inni za nas opowiedzą tamte dni, krzywdząc pamięć także o naszych bliskich, o bohaterach i ofiarach XX wieku. Nie pozwólcie zabrać nam historii, tak jak zagrabiono nam miliony dzieł sztuki, rękopisów, książek!” Za papieżem Franciszkiem powtórzył: „Rodzina, która pamięta, ma przyszłość”.
Na zakończenie Mszy św. słowo podziękowania dla organizatorów i uczestników wypowiedział ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin. Po Mszy św. zostały wystawione jasełka, przygotowane przez dzieci, młodzież i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie oraz scholę parafialną. Była to laurka dla babć i dziadków od wdzięcznych młodych za ich trud życia i poświęcenie. Do żłóbka Jezusa przychodzili przedstawiciele różnych grup społecznych oraz krajów Unii Europejskiej, niosąc Mu w darze wiele dobra i prośbę o błogosławieństwo.
Ostatnim akcentem uroczystości był słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników oraz obrazki z modlitwą za dziadków, ułożoną przez papieża Benedykta XVI z okazji Światowego Spotkania Rodzin w Meksyku w 2009 r.
Ks. Wojciech Kućko
Fotografia: „Gość Płocki”