Orszak Kolędowy w Płocku 2021

Orszak Kolędowy zastąpi w tym roku tradycyjny Orszak Trzech Króli, który wędrował ulicami Płocka 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego. Odbędzie się on w parafii św. Stanisława Kostki. Po wspólnym kolędowaniu Mszy św. z udziałem parafian, z zachowaniem obostrzeń co do liczby wiernych, Mszy św. przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera. Każdy uczestnik wspólnej modlitwy otrzyma folder upamiętniający wizytę apostolską św. Jana Pawła II w czerwcu 1991 roku w Płocku.

Z przyczyn obiektywnych w tym roku komitet organizacyjny Orszaku Trzech Króli w Płocku, nie odchodząc od tradycji tego dnia, zaproponował płocczanom nową formę przeżycia tego wydarzenia. Spotkają się oni na Orszaku Kolędowym w parafii św. Stanisława Kostki 6 stycznia o godz. 11.20. Kolędowanie poprowadzi zespół Bosco Band. O godz. 12.00 Mszy św. z udziałem parafian, zgodnie z liczebnymi ograniczeniami, przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera. W spotkaniu będzie uczestniczył także biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.       

Spotkanie to zainauguruje obchody 30. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Płocka, która odbyła się w dniach 7-8 czerwca 1991 roku: „Uczestnicy tego spotkania otrzymają foldery, w których przypomniana zostanie ta ważna dla Kościoła płockiego pielgrzymka. Foldery ufundował Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki” – informuje Witold Wybult, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, które jest jednym ze współorganizatorów płockiego orszaku.   

Parafie w diecezji płockiej, które najczęściej były organizatorami lub współorganizatorami Orszaków Trzech Króli mogą wybrać jedno z zaproponowanych spotkań orszakowych, które zstąpią tradycyjny Orszak Trzech Króli. Mają do wyboru: Mini Orszak – czyli wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną czy wędrowania do szopki; Spacer Orszakowy – rodzinną grę, polegającą na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku ulicami miejscowości, aby przeżyć wydarzenie winnym sposób; Orszak Kolęd – Święty Wieczór – spotkanie kolędowe w wieczór poprzedzający uroczystość Objawienia Pańskiego; Orszakowy Challenge Kolędowy – nagranie filmiku z rodzinnego kolędowania, odpowiedź na wyzwanie oraz wystosowanie go do innych osób. Taki oryginalny orszak będzie transmitowany w mediach społecznościowych.

Skip to content