Pierwsza niedziela miesiąca kwietnia – adoracja eucharystyczna

Pierwsza niedziela miesiąca – 6 kwietnia 2025 r.

Pieśń na wystawienie Najświętszego Sakramentu: Witam Cię, witam

Wprowadzenie

Panie Jezu, utajony w Hostii, dziś, w piątą niedzielę Wielkiego Postu oraz przez najbliższy czas, nasz wzrok kierujesz jedynie ku sobie. Bądź pochwalone, „Przenajświętsze Ciało, któreś na krzyżu sromotnie wisiało”. Przyjmij, Jezu, nasz hołd uwielbienia za to, że jesteś z nami, za to, że przyjąłeś ciężar krzyża, by każdy z nas miał wolność.

Krzyże w naszej świątyni są od dziś zasłonięte, żebyśmy mogli w pełni oddać cześć temu świętemu znakowi w Wielki Piątek. Krzyż często jest znakiem sprzeciwu. Jest niewygodny, nieporęczny czy niepraktyczny – bo jest krzyżem. To tu wziąłeś, Jezu, moje grzechy i to tu mogę być prawdziwie wolnym tylko dzięki Tobie, mojemu jedynemu Zbawcy.

Za krzyż, znak zbawienia, oddawali życie nasi przodkowie. Ten znak prowadził nasz naród przez wieki, pośród ucisków, walk, prześladowań, w dobrej i złej doli. Ten znak nasi przodkowie obrali niemal dokładnie 1059 lat temu. Nieprzypadkowo też w naszym kościele, będzie znajdował się już niedługo mały krzyżyk, wykonany z drewna pochodzącego z wyspy Ostrów Lednicki, gdzie najprawdopodobniej po raz pierwszy Mieszko I oraz nasi przodkowie wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa i przyjęli chrzest.

To wydarzenie nie pozostało jedynie symbolicznym i wspominanym po wielu latach jako relikt przeszłości. Chrzest Mieszka i jego kraju odcisnął piętno na całej historii naszego państwa i narodu. Do dzięki tej odważnej decyzji zapraszającej Boga do życia i my na ziemi północnego Mazowsza i okolic Dobrzynia możemy cieszyć się i być dumni z naszych korzeni, dziedzictwa i Bożej opieki, która cały czas trwa. 

Śpiew: Nie rzucim, Chryste (zwr. 1-3)

            Panie Jezu, chcemy złożyć Ci dziękczynienie za dar naszego chrztu. Niedługo, podczas Wigilii Paschalnej w noc Zmartwychwstania będziemy uroczyście przypominać sobie własny chrzest. Aby jak najlepiej się do tego przygotować teraz, kierując się wiarą, przypomnimy sobie korzenie naszej wiary i raz jeszcze podejmiemy decyzję pójścia za Tobą.

Wyrzeczenie się grzechu

Będziemy powtarzać: „Wyrzekamy się”.

  • Aby żyć w wolności dzieci Bożych, wyrzekamy się wszelkiego grzechu. 
    W.: Wyrzekamy się.
  • Szatana, który jest głównym sprawcą grzechu. W.: Wyrzekamy się.
  • Wszystkiego, co sprzeciwia się Jezusowi i Jego woli. W.: Wyrzekamy się.
  • Wszystkiego, co prowadzi do zła, aby grzech nas nie opanował. W.: Wyrzekamy się.

Chcemy także, jak nasi przodkowie wyznać wiarę.

Wyznanie wiary

Będziemy powtarzać: „Wierzymy”.

  • W Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. W.: Wierzymy.
  • W Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca. W.: Wierzymy.
  • W Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne. W.: Wierzymy.

Prosimy Cię Jezu, strzeż naszej wiary, umacniaj ją każdego dnia. Dodaj nam sił do mężnego jej wyznania, a w wątpliwościach i zwątpieniach przychodź nam z pomocą, byśmy mogli Cię lepiej poznawać, a teraz przygotować się na święta Twojego zmartwychwstania. Prosimy Cię teraz o Twoje błogosławieństwo.

Pieśń: Ja wiem, w Kogo ja wierzę

K.: Módlmy się. Panie Boże, wierzymy i wyznajemy, że Jezus Chrystus narodzony z Dziewicy Maryi i umęczony na krzyżu jest obecny w Najświętszym Sakramencie, * spraw, abyśmy z tego Boskiego źródła czerpali laskę wiecznego zbawienia. Przez Chrystusa, Pana naszego.

W.: Amen.

Pieśń: Com przyrzekł Bogu

Opracował: ks. Karol Wernik

Skip to content