Organizatorzy VII Orszaku Trzech Króli w stolicy diecezji szacują, że w tym świątecznym marszu przeszło nawet do 10 tys. osób. Z pewnością był to najliczniejszy orszak, jaki odbył się w Płocku do tej pory.
Przemierzył trasę od Wyższego Seminarium Duchownego do salezjańskiej parafii, której patronuje św. Stanisław Kostka – również patron 2018 roku.
Płocki orszak rozpoczął się na dziedzińcu seminaryjnym, gdzie powitali płocczan: bp Piotr Libera i rektor WSD ks. dr Marek Jarosz oraz prezydent miasta Andrzej Nowakowski i starosta płocki Mariusz Bieniek.
– W tym roku w naszym pielgrzymowaniu za Trzema Królami będzie nam towarzyszył św. Stanisław Kostka, młodziutki syn ziemi mazowieckiej. Chcemy uczyć się od niego miłości do Jezusa i Maryi – powiedział bp Piotr, przypominając, że ta uroczystość jest jednocześnie inauguracją Roku św. Stanisława Kostki w naszej diecezji, w 450-lecie jego narodzin dla nieba.
– To piękne, że możemy jako mieszkańcy Płocka wędrując, śpiewać kolędy, świadcząc o objawieniu Chrystusa, światłości świata – powiedział prezydent Płocka.
Po modlitwie Anioł Pański i powitaniu młodzież szkół katolickich w Płocku “Stanislaum” oraz alumni WSD przedstawili “Szopkę Polską”, w której pojawili się polscy święci, m.in. Jan Paweł II, s. Faustyna Kowalska i oczywiście św. Stanisław Kostka.
Chwilę później na dziedzińcu seminaryjnym pojawili się na koniach Trzej Królowie (w tych rolach: ks. Krzysztof Jaroszewski, Andrzej Żabka i Jerzy Obrębski. Za nimi uformowały się trzy kolorowe orszaki, z udziałem dzieci i młodzieży płockich szkół.
Tegoroczny orszak przeszedł ulicami Nowowiejskiego, Kwiatka, Bielską, Jachowicza do Stanisławówki, gdzie już czekała na wszystkich Święta Rodzina (w jej role wcielili się Piotr i Aleksandra Stupeccy z synkiem Stasiem).
Hołd Dzieciątku oddali Trzej Królowie, Biskup Płocki wraz z władzami miasta i powiatu, reprezentanci rodzin płokich oraz… św. Stanisław Kostka i Marszałek Józef Piłsudski – to nawiązanie do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (w tę scenę włączyła się młodzież z Petroklezji).
W Stanisławówce w południe rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii przywołał postać św. Stanisława Kostki, stawiając go za wzór współczesnej młodzieży.
– Kogo dziś obchodzi szlachcic sprzed 450 lat, z którego zrobiono ckliwego świętoszka z ładną buzią, co to mdleje z wrażenia, kiedy ktoś w jego obecności przeklnie? A ja odpowiadam: nie wolno takich pereł jak św. Stanisław łatwo gubić! Bo nawet taki słodki “święty Stasio”, jak czasem pieszczotliwie się o nim mówi, przekonywał młodych ludzi w naszej diecezji, którzy prawie przez cały XX wiek tłumnie chodzili na listopadową nowennę jemu poświęconą! Bo i dzisiaj tysiące dzieci i młodzieży ciągnie we wrześniu do Rostkowa! Coś więc w nim musi być! Kogoś w nim odkrywają! – mówił bp Piotr.
Przypomniał też, że św. Stanisław Kostka był człowiekiem z charakterem, który w dobie kontrreformacji wyruszył do Wiednia, do jednego z najlepszych kolegiów jezuickich.
– Musi być silnym, młodym człowiekiem, skoro mając lat szesnaście przewędruje z Wiednia przez Dylingę w Bawarii do Rzymu. Musi być energiczny i przedsiębiorczy, skoro taką podróż podejmuje i do tego nie daje się złapać ani bratu, ani zaborczemu ojcu. Świetny piechur, w drodze do Rzymu będzie chodził po Alpach, odbędzie ogromnie długi marsz, a jak dotrze do celu, potrafi solidnie popracować fizycznie w klasztorze. Nie, nie miał wielkopańskich kompleksów ten kasztelański synalek! I trzymał się ludzi, ale takich, którzy go poprowadzą po właściwej drodze; którzy nauczą go ukochania Boga. Wytrwale! Z pasją! Pytam Was: to ma być niedzisiejsze?! To ma być niemodny wzór? – mówił biskup płocki.
Zaprosił też wszystkich do całorocznej wędrówki ze św. Stanisławem Kostką. Na zakończenie uroczystości bp Piotr odmówił modlitwę przy relikwiach św. Stanisława Kostki, powierzając Bogu szczególnie dzieci i młodzież oraz płockie seminarium duchownego, których jest patronem.
W ten sposób został oficjalnie zainaugurowany Rok św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej.
Biskup płocki przyjął też życzenia z okazji rocznicy swojej sakry biskupiej, przypadającej właśnie w Uroczystość Objawienia Pańskiego.
Wszystkim włączającym się w organizację oraz uczestnikom tegorocznego orszaku podziękował przewodniczący komitetu organizacyjnego Kazimierz Urbaniak ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Ogłoszono także wyniki konkursu na najpiękniejszą szopkę rodzinną, za który odpowiadał Wydział Katechetyczny kurii płockiej.
Na koniec uroczystości zabrzmiały kolędy w wykonaniu Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca “Dzieci Płocka”.
Cytowane za: Agnieszka Małecka, “Początek wielkich rocznic”, w: “Gość Płocki”
Kurier Mazowiecki o Płockim Orszaku: tutaj.