Po raz dwunasty do relikwii św. Joanny

Małżeństwa starające się o potomstwo oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń religijnych przeszli 28 maja br. w XII Pieszej Pielgrzymce do relikwii św. Joanny Beretty Molli – z parafii św. Stanisława Kostki w Płocku do parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy. Główną intencją pielgrzymki, odbywającej się pod hasłem „Z rodziną i przez rodzinę”, była modlitwa o dar potomstwa dla oczekujących go małżeństw.

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Z rodziną i przez rodzinę” Jej uczestnicy modlili się w intencji rodzin w diecezji oraz w intencji małżeństw, które borykają się z problemem braku potomstwa.

Pątnicy wyruszyli z parafii św. Stanisława Kostki w Płocku, do kościoła parafii św. Jakuba w Płocku-Imielnicy, gdzie znajdują się relikwie św. Joanny BerettyMolli. Z wiernymi: mieszkańcami Płocka, członkami organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz małżeństwami modlącymi się o dar potomstwa, szli także dwaj księża: ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin oraz ks. Jacek Woźniak SDB z płockiej „Stanisławówki”.

Po dotarciu na miejsce pątnicy wzięli udział w Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył ks. dr Wojciech Kućko. W kazaniu zwrócił uwagę, że niebo to nie tylko pewna przestrzeń, którą ludzie chcieliby podbić, ale „rzeczywistość, która czyni nas wolnymi”, natomiast „wolność realizuje się przez spełnianie pragnień”.

Przypomniał także słowa papieża Benedykta XVI o „pedagogice pragnień”: „Mamy starać się szukać w życiu prawdziwej radości, ale także ciągle pragnąć nowych rzeczy. Możemy dziś mówić o trzech podmiotach naszych pragnień: są to pielgrzymi, którzy pragną mieć potomstwo, św. Joanna Beretta Molla, która pragnęła swojego dziecka i oddała za nie życie oraz zmarły 36 lat temu kard. Stefan Wyszyński, który w czasach, gdy zakazywano ludziom pragnień, pokazywał, że trzeba je mieć” – głosił duszpasterz.

Ks. Kućko dodał też, że modlitwa, to spotkanie Bożego i ludzkiego pragnienia. Zapytał również wiernych, czy ich pragnienia spotykają się z tymi, które Bóg ma wobec nich.

Po Mszy św. na terenie parafii św. Jakuba Apostoła odbył się piknik rodzinny, z poczęstunkiem i licznymi atrakcjami dla dzieci. Rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny „Rodzina przy wspólnym stole”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Pierwsze miejsce zajęła w nim rodzina Nowakowskich z Dzierzgowa, która w nagrodę otrzymała aparat fotograficzny, ufundowany przez wydział ds. rodzin Kurii Diecezjalnej.

Miejsce drugie przyznano rodzinie Bednarczuków z Płocka, a miejsce trzecie rodzinie Wybultów, również z Płocka. Ci laureaci otrzymali w nagrodę karnety na rodzinny obiad do płockich restauracji. Ufundował je ks. kan. Ryszard Paradowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy.

Spotkanie zakończono wspólnym Nabożeństwem Majowym. Poza tym jego uczestnicy mieli możliwość ucałowania św. Joanny BerettyMolli oraz wysłuchania prelekcji o naprotechnologii, którą wygłosiła Aleksandra Stupecka z Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „Metanoia” w Płocku.

Organizatorami XII Pieszej Pielgrzymki do relikwii św. Joanny Beretty Molli byli: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, parafie św. Stanisława Kostki w Płocku i św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Pomysłodawcą wydarzenia był przed laty Andrzej Mejer ze oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, działającego przy parafii św. Stanisława Kostki w Płocku.

Cyt. za: diecezjaplocka.pl.

Zob. także: Agnieszka Małecka, “Świadkowie dobrych pragnień”, w: “Gość Płocki”.

Zob. także: Internetowy Dziennik Katolicki ekai.pl z dn. 28 maja 2017 r.:

Skip to content