Grób – pomnik dzieci utraconych powstał w parafii św. Jana Kantego w Mławie w diecezji płockiej, z inicjatywy Stowarzyszenia „Pontyfikat Papieża Jana Pawła II”: – Człowiek o własnych tylko siłach nie jest w stanie udźwignąć ciężaru utraty dziecka. Tylko w Bogu, w najczarniejszych chwilach życia trzeba szukać światła i umocnienia – powiedział bp Piotr Libera, który dokonał poświęcenia pomnika.
Bp Libera wskazywał podczas Mszy św., że moc Jezusa, który pragnie przychodzić z pomocą ludziom pogrążonym w rozpaczy, to moc, która płynie z Jego zwycięstwa nad śmiercią. On pokonał to, co przeraża ludzi, pokonał ich największy lęk.
Biskup płocki powiedział, że gdy człowiek patrzy na groby swoich bliskich, także tych najmłodszych, czuje ból i smutek, będący naturalną ludzką reakcją na stratę. Jednak w chrześcijańskim spojrzeniu obok cierpienia pojawi się nadzieja, obok ciemności śmierci pojawi się światło zmartwychwstania, obok smutku pojawi się iskierka radości.
Po Mszy św. w kościele parafii św. Jana Kantego jej uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny na osiedlu Wólka z urną z prochami z grobów dzieci utraconych. Tam bp Libera poświęcił grób – pomnik, do którego złożono urnę. Grób szybko zapełnił się zapalonymi zniczami.
Budowa grobu – pomnika dzieci utraconych była inicjatywą Stowarzyszenia „Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie”, w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W mieście i okolicy odbywa się on pod hasłem „2020 – Mławski Rok św. Jana Pawła II. W grobie tym będą chowane szczątki dzieci utraconych przed urodzeniem, których rodzice nie odebrali ze szpitala.
Grób ma m.in. pełnić funkcję pomnika z kolumbarium, miejsca widocznego dla całego świata, miejsca pamięci o wszystkich dzieciach nienarodzonych, bez względu na okoliczności ich śmierci. W tym miejscu każdy rodzic będzie mógł zapalić znicz, pomodlić się, pobyć w bliskości ze swoim dzieckiem.
“Będzie to także miejsce pamięci o wszystkich dzieciach zmarłych w wyniku aborcji, o których nikt nie pamięta lub których rodzice żałują swojej decyzji, pamiętają o nich całe życie, ale nie mogą już cofnąć czasu i godnie ich pochować” – zapowiedział Andrzej Lampkowski, wiceprezes stowarzyszenia.
W uroczystości w Mławie wzięli udział duszpasterze mławskich parafii, w tym gospodarz miejsca ks. kan. Roman Tomaszewski, proboszcz parafii św. Jana Kantego w Mławie – Wólce. Obecni byli również parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych Mławy.
Grób – pomnik dzieci utraconych zbudowano za środki pochodzące ze zbiórki publicznej wśród mieszkańców Mławy. Autorem i wykonawcą rzeźby pomnika był Wojciech Zaborowski. Do jego powstania przyczynili się też: Wojciech Skubiszewski z Zakładu Kamieniarskiego w Mławie, Kazimierz Bielski, Wiesław Wilczyński z Hurtowni Kamienia „Abikam” z Kątów.