Rozstrzygnięcie konkursu na Rodzinne Szopki Bożonarodzeniowe 2020

W Dniu Dziadka, 22 stycznia 2020 r., w Sali Biskupów w Kurii Diecezjalnej, z udziałem Biskupa Płockiego Piotra Libery, miało miejsce wręczenie nagród w konkursie na Rodzinne Szopki Bożonarodzeniowe oraz loterii fantowej, które odbyły się w ramach 9. Płockiego Orszaku Trzech Króli.

Ksiądz Biskup Piotr Libera podziękował wszystkim zebranym za udział w spotkaniu, a uczestnikom konkursu za wkład w realizowanie tradycji budowania żłóbka Pana Jezusa w rodzinach. W radosnych słowach, skierowanych zwłaszcza do dzieci, przypomniał, że Orszak Trzech Króli w Płocku to od wielu lat także konkurs na rodzinne szopki bożonarodzeniowe, które jednoczą dzieci, młodzież, rodziców, dziadków i szkoły.

Witold Wybult, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 9. Orszaku Trzech Króli w Płocku, który miał miejsce 6 stycznia 2020 r., uświadomił zebranym, jak wiele osób zaangażowanych było w organizację zarówno orszaku, jak i konkursu oraz loterii. Przypomniał fragment listu papieża Franciszka „Admirabile signum” o znaczeniu i wartości żłóbka Chrystusa z 1 grudnia 2019 r., w którym Ojciec Święty pisał – także do tegorocznych wykonawców szopek: „Tym listem chciałbym wesprzeć piękną tradycję naszych rodzin, które w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie przygotowują żłóbek, a także zwyczaj umieszczania go w miejscach pracy, szkołach, szpitalach, więzieniach, na placach… To naprawdę realizacja twórczej wyobraźni, która wykorzystuje najbardziej różnorodne materiały do ​​tworzenia małych arcydzieł piękna. (…) Chciałbym, aby ta praktyka nie ustała, a wręcz mam nadzieję, że tam, gdzie została zaniechana, zostanie odkryta na nowo i ożywiona” (nr 1).

Prezes Wybult podziękował członkom zespołu ds. konkursu szopek, którym kierowała s. Dominika Dudzik CSP z Wydziału Katechetycznego Kurii Płockiej, a wspomagali ją: ks. dr Marek Wilczewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego, ks. dr Grzegorz Zakrzewski, diecezjalny wizytator nauki religii, Barbara Wątkowska z Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, Agnieszka Gościeniecka z Civitas Christiana oraz Barbara Brzeska, katechetka. W czasie eliminacji zostało zgłoszonych bardzo wiele prac, dlatego zdecydowano, że każda szkoła mogła wystawić jedynie jedną szopkę. Prace zgłoszone w konkursie zostały zaprezentowane w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. Na posiedzeniu dn. 3 stycznia 2020 r. komisja dokonała następującego wyboru – wyniki odczytała s. Dominika:

Miejsce

Nazwisko i imiona, Rodzina

Szkoła

Parafia

Opiekun

I

Rodzina Agnieszki i Bogdana PACHNIEWSKICH z córką Weroniką

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Wł. Broniewskiego w Płocku

pw. św. Benedykta w Płocku-Radziwiu

Matkowska Marzenna Bogumiła

II

Rodzina Anny i Radosława KIEŁBASÓW z córką Mają

Szkoła Podstawowa Nr 15 im. św. Franciszka z Asyżu w Płocku Ciechomicach

pw. św. Maksymiliana w Płocku-Ciechomicach

Stankowska Barbara Magdalena

III

Rodzina Teresy i Artura GOŁĘBIOWSKICH z córką Zuzanną

Szkoła Podstawowa Nr 20 im. Wł. Broniewskiego w Płocku

pw. św. Jakuba w Płocku

Milewska Mariola

Wyróżnienie

Rodzina Anny i Piotra MAŁECKICH z synami Filipem i Wiktorem

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku

pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku

Śladowska Agnieszka Magdalena
Popek Alicja

Wyróżnienie

Rodzina Agnieszki i Zbigniewa CIESZKOWSKICH z synem Jakubem

Szkoła Podstawowa im. Czesława Hińca w Rogozinie

pw. św. Faustyny Apostołki Miłosierdzia Bożego w Rogozinie

Tyńska Agnieszka Beata

Wyróżnienie

Rodzina Marioli i Roberta KAMIŃSKICH z córką Klaudią

Szkoła Podstawowa Nr 15 im. św. Franciszka z Asyżu w Płocku-Ciechmicach

pw. św. Maksymiliana w Płocku-Ciechomicach

Stankowska Barbara Magdalena

Wyróżnienie

Rodzina Anny i Piotra ADAMCZYKÓW z córką Natalią

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 23 im. Armii Krajowej w Płocku

pw. Świętego Krzyża w Płocku

Popek Katarzyna

Wyróżnienie

Rodzina Małgorzaty i Michała ZIÓŁKOWSKICH z synami Grzegorzem i Piotrem

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku

pw. św. Jadwigi Królowej w Płocku

Lech Marzanna

Nagrody dla wszystkich laureatów wręczył Ksiądz Biskup Piotr Libera. Ponadto uhonorował on także troje uczestników loterii orszakowej, w której nagrodami były: rower, hulajnoga oraz golarka. Ksiądz Biskup podziękował wszystkim za zaangażowanie w pracę nad szopkami, zaprosił do udziału w kolejnej, 10. edycji konkursu w 2021 r., oraz pozdrowił babcie i dziadków z okazji ich święta.

Ze słowem podziękowania do wszystkich zwrócił się także ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Płockiej, który przekazał wszystkim obrazki z modlitwą Benedykta XVI za dziadków, zachęcając do pamięci o żywych i zmarłych babciach i dziadkach.

Spotkanie zwieńczyło pasterskie błogosławieństwo Biskupa Płockiego oraz poczęstunek. W uroczystości wzięli udział dzieci, rodzice, nauczyciele, katecheci oraz pracownicy Kurii Płockiej.

Ks. Wojciech Kućko

Skip to content