Katoliccy społecznicy pomagają ofiarom wojny

W Płocku pomoc dla Ukrainy od kilkunastu dni organizuje także Stowarzyszenie Rodzin Katolickich – zbierane są dary oraz środki pieniężne.

SRK rozpoczęło zbiórkę kościelną we współpracy z dwiema płockimi parafiami: św. Jadwigi Królowej i św. Stanisława Kostki. Zbierane były produkty żywnościowe długoterminowe, środki chemiczne, ubrania, leki, materiały opatrunkowe, które docierają już do konkretnych ludzi na Ukrainie.

– Nawiązaliśmy kontakt z małżeństwem z Płocka, które ma tam rodzinę. Córka tych państwa jest maturzystką i zgłosiła się do naszego stowarzyszenia jako wolontariuszka. Wykorzystujemy ich kontakty. Pojechał już drugi transport, który dotarł do miejscowości, nie dotkniętej jeszcze tak bardzo wojną. Tam zrobiono magazyn, taki punkt przerzutowy, z którego dary przekazywane są dalej. Udało się nam przekazać także rzeczy dla żołnierzy – koce, ciepłe skarpety, bieliznę, odzież termoizolacyjną, latarki, baterie, środki opatrunkowe. Zostały one zakupione m.in. ze środków zebranych do puszek podczas zbiórki, którą koordynowaliśmy jako stowarzyszenie, w parafii św. Jadwigi Królowej w Płocku. Finansowo wsparła nas także Fundacja “Cokolwiek uczyniliście”. W sumie zebraliśmy około 6 tys. zł. – wyjaśnia Witold Wybult, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Ze zgromadzonych środków SRK musiało pokryć także koszty benzyny bo transport darów odbywał się do tej pory okrężną, ale za to bezpieczniejsza drogą. Jak zaznacza W. Wybult, najważniejsze, że mają potwierdzenie, iż wszystko trafia do konkretnych ludzi, a oni z kolei proszą też tylko o te rzeczy, których naprawdę potrzebują.

Stowarzyszenie pomaga także na miejscu, w Płocku. Część artykułów ze zbiórki przekazano do parafii katedralnej, która w ubiegłym tygodniu przyjęła grupę uchodźców. Również w ten weekend SRK włączyło się w miejską zbiórkę organizowaną dla Żytomierza, do którego dzisiaj wyruszył z Płocka kolejny transport. – Od tego tygodnia kontynuujemy zbiórkę raz w tygodniu. Odbywa się ona w naszym Klubie Seniora “Szansa” przy ul. Kossobudzkiego 10, w parafii św. Jadwigi Królowej. Warto dodać, że zgłosiły się z naszego środowiska 4 osoby, deklarujące chęć przyjęcia uchodźców. Przekazaliśmy te adresy do urzędu miasta, i już dwa miejsca zostały wykorzystane – dodaje prezes SRK. Kto chce wesprzeć działania tej organizacji, może też wpłacać pieniądze bezpośrednio na konto stowarzyszenia z tytułem “Solidarni z Ukrainą”.

W tych inicjatywach stowarzyszenie wspiera Wydział ds. Rodziny Kurii Diecezjalnej Płockiej, wspomniane parafie płockie, a także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego. W pomoc przy transporcie darów włączyła się także Młodzież Wszechpolska.

Przypomnijmy, że tuż po dniu agresji Rosji na Ukrainę SRK w Płocku wydało oświadczenie o pomocy narodowi ukraińskiemu. Prezes Witold Wybult oraz asystent kościelny tej organizacji ks. Wojciech Kućko napisali m.in. “W obliczu wojny, która dotyka przede wszystkim ludność cywilną, chcemy okazać braterstwo, do którego wzywa nas Miłosierny Chrystus, Książę Pokoju. Jesteśmy przekonani, że płynąca ze świata pomoc i solidarność z narodem ukraińskim przekonają także Rosjan do wyrażenia wyraźnego sprzeciwu wobec dyktatorskich działań ich władz, siejących zniszczenie, śmierć i zło wobec niewinnych ludzi.”

Już teraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza na kolejną, tym razem duchową inicjatywę – na Drogę Krzyżową w intencji pokoju, która odbędzie się 25 marca, od godz. 16 do 18. Nabożeństwo rozpocznie się w płockiej farze, następnie uczestnicy przejdą 5-kilometrową trasę Wzgórzem Tumskim, przez Sobótkę do katedry, gdzie zostanie odprawiona wieczorna Msza św. Organizatorem jest koło SRK przy parafii św. Józefa, a także parafie: św. Józefa, katedralna i farna oraz Wydział ds. Rodzin.

Skip to content