Grób Dziecka Utraconego w Dobrzyniu nad Wisłą

Trzynasty w diecezji płockiej Grób Dziecka Utraconego został uroczyście odsłonięty 5 listopada br. w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Dobrzyniu nad Wisłą: „To będzie nie tylko miejsce pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem, ale także miejsce katechezy, że życie ludzkie jest tak samo wartościowe bez względu na to, czy ktoś ma 12 tygodni, jeden rok czy 5 lat życia” – mówił ks. kan. dr Jarosław Kamiński, dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej.

W parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Dobrzyniu nad Wisłą został uroczyście odsłonięty Grób Dziecka Utraconego. Powstał na cmentarzu parafialnym, w sąsiedztwie kaplicy, z inicjatywy proboszcza parafii ks. kan. Henryka Lewandowskiego, dzięki akceptacji parafialnych Rad Duszpasterskiej i Gospodarczej, za środki parafialne.

„Podobne groby istnieją już w kilkunastu parafiach naszej diecezji. Także w naszej stwierdziliśmy, że jest potrzeba zbudowania takiego szczególnego miejsca, ponieważ jako duszpasterz mam kontakt z kobietami, z rodzinami, które utraciły dziecko przed narodzeniem” – mówił ks. Henryk Lewandowski.

Grób Dziecka Utraconego w Dobrzyniu nad Wisłą przypomina tradycyjny grób. Pod krzyżem umieszczono na nim serce z granitu, z cytatem z Księgi Izajasza 49,15: „Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o Tobie”.

Mszy św. w dniu odsłonięcia grobu przewodniczył ks. kan. dr Jarosław Kamiński, dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej. Przypomniał, że zaledwie kilka dni temu obchodzona była uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, kiedy to Polacy tak licznie gromadzili się przy grobach swych bliskich.

Stwierdził, że była to dobra okazja do tego, aby zastanowić się nad tajemnicą, a zarazem kruchością życia. Jednak nie wszyscy ludzie mają swoje groby, nie ma ich na przykład wiele dzieci, które zostały poronione w łonie swych matek.

„Wobec takich sytuacji nie możemy chować głowy w piasek, nie możemy udawać, że ten problem nie istnieje – w Polsce rocznie ma miejsc przecież aż 40 tysięcy poronień. Grób Dziecka Utraconego, który od dziś będzie w tej parafii, będzie nie tylko miejscem faktycznego pochówku dzieci utraconych przed narodzeniem, ale też katechezą, że życie ludzkie jest tak samo ważne, gdy ktoś ma 12 tygodni, jeden rok czy 5 lat” – głosił w homilii duszpasterz.

Grób Dziecka Utraconego w Dobrzyniu nad Wisłą jest trzynastym w diecezji płockiej.

Tekst pochodzi: EKAI

Skip to content