Płocczanie uczcili 31. rocznicę wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II

Mieszkańcy Płocka w 31. rocznicę wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w Płocku spotkali się na wspólnej modlitwie. Od lat miejscem ich rocznicowych spotkań jest Plac Celebry Papieskiej z 1991 roku. Rok temu w tym miejscu powstał nowy pomnik, upamiętniający ważne spotkanie diecezjan z następcą św. Piotra. Papież Jana Paweł II był w Płocku w dniach 7-8 czerwca 1991 roku.

Centralnym miejscem spotkania z płocczanami i diecezjanami był plac, obecnie Plac Celebry Papieskiej, gdzie sprawowana była Eucharystia. Od lat w rocznicę tamtego wydarzenia na Placu Celebry na modlitwie spotykają się mieszkańcy miasta. Spotkania te zainicjował przed laty śp. Andrzej Drętkiewicz, pierwszy niekomunistyczny prezydent Płocka, który 7 czerwca powitał Ojca świętego na lotnisku w Płocku. Rocznicowej modlitwie przewodniczył ks. Wojciech Piórkowski z parafii św. Jadwigi Królowej, na terenie której znajduje się pomnik papieski. Nowy pomnik powstał rok temu, architektonicznie nawiązuje do ołtarza z roku 1991. Przedstawia krzyż z płaskorzeźbą Jezusa Miłosiernego – to w Płocku 22 lutego 1931 roku św. s. Faustyna Kowalska po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”. W modlitwie w 31. rocznicę Mszy papieskiej uczestniczyli m.in. członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji płockiej i innych organizacji. 

Papież Jan Paweł II przybył do Płocka na zaproszenie bp. Zygmunta Kamińskiego w czasie IV pielgrzymki do Ojczyzny, odbywającej się pod hasłem „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”, w dniach 7-8 czerwca 1991 roku. Ojciec święty przypomniał wówczas Polakom treść Dekalogu i przykazania miłości. W stolicy diecezji płockiej obchodzono wtedy 60. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej (22 lutego 1931 roku), 50. rocznicę męczeńskiej śmierci biskupów męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego (zginęli w 1941 roku w niemieckim obozie w Działdowie, beatyfikowani w roku 1999) oraz finalizowano 42. synod diecezjalny. W Płocku Papież przewodniczył Eucharystii na placu, który obecnie nosi nazwę Placu Celebry Papieskiej (w sąsiedztwie stadionu klubu sportowego Wisła), z udziałem około 200 tys. wiernych. Eucharystia z Janem Pawłem II była pierwszą transmisją Katolickiego Radia Płock (obecnie Katolickie Radio Diecezji Płockiej), pierwszej katolickiej rozgłośni radiowej w Polsce po transformacji ustrojowej. W czasie pielgrzymki ponadto pobłogosławił pomnik sługi Bożego abp. A.J. Nowowiejskiego, spotkał się z osadzonymi na dziedzińcu Zakładu Karnego (było to jedyne więzienie w Polsce, odwiedzone przez papieża), w bazylice katedralnej przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu, podczas którego zamknięto 42. synod diecezji płockiej. Wieczorem rozmawiał z wiernymi z dwóch okien w domu biskupim. Na zakończenie wizyty papież podziękował płocczanom za „serdeczne spotkanie”: „Niech ten Płock, który tak głęboko wrósł w dzieje Polski, w dzieje Kościoła, nadal wzrasta i nadal pozwala rosnąć całej wielkiej wspólnocie naszej Ojczyzny. Niech wnosi do wspólnoty naszej Ojczyzny to wielki dobro, które ma do wniesienia, które należy do jego przyszłości i do jego współczesności”.

e.kai.pl/eg/Płock

Skip to content