Pochówek dzieci w Płocku

Zbiorowy pochówek dzieci, które zmarły przed narodzeniem, odbył się 25 maja na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kobylińskiego w Płocku. W Pomniku-Grobie Dzieci Zmarłych przed Narodzeniem pochowane zostały prochy 27 dzieci, które matki poroniły w płockich szpitalach.

Mszy św. w kaplicy cmentarnej, w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, przewodniczył ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin. W kazaniu przypomniał Psalm 139 „Panie, przenikasz i znasz mnie”. Zaznaczył, że dzieci, których pochówek odbędzie się po Mszy św., zostały stworzone dzięki miłości Boga i rodziców. One rozpoczęły swoje życie, mimo, że śmierć je przekreśliła. Prosił, by cytowany Psalm stał się modlitwą rodziców.

„Stańcie się głosicielami życia, aby pomóc innym, którzy także znajdą się w tej trudnej sytuacji. Dziękujcie Bogu za dar stworzenia tych dzieci. Niech nasza obecność tutaj będzie wyrazem solidarności z tymi, którzy cierpią po stracie dzieci” – zwrócił się do uczestników wspólnej modlitwy duszpasterz.

Zachęcił także uczestników pogrzebu, aby potwierdzili to, że są za życiem, biorąc udział w Marszu dla Życia i Rodziny, który odbędzie się 11 czerwca w Płocku.

Po liturgii jej uczestnicy, w tym rodziny z dziećmi, udali się procesyjne na najstarszą część zabytkowego cmentarza. Na początku niesiono krzyż i urnę ze skremowanymi szczątkami dzieci z płockich szpitali: Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i szpitala Świętej Trójcy. Urna została złożona do grobu, zgodnie z obrzędem pogrzebu. Poprowadził go ks. dr Wojciech Kućko. Na zakończenie uroczystości płocczanie położyli na grobie kwiaty i zapalili znicze.

Płocczanie otrzymali także broszurę „Krok po kroku”, w której zawarte są wskazówki, co robić, jeśli dojdzie do śmierci dziecka przed narodzeniem.

Był to piąty pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem w Płocku, tym razem 27 dzieci. Odbywają się one najczęściej w okolicach Dnia Matki i Dnia Dziecka. Pogrzeb zorganizował wydział ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, przy współpracy z parafią św. Bartłomieja w Płocku. W jego organizację włączył się także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku.

Pomnik-Grób Dzieci Zmarłych przed Narodzeniem w Płocku powstał w 2013 roku, z inicjatywy biskupa płockiego Piotra Libery i prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Pomnik zaprojektował ks. kan. Andrzej Milewski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku, zaś wykonał go Wojciech Popielski. Grób ten jest także miejscem, przy którym rodzice mogą modlić się za swoje zmarłe potomstwo.

Na terenie diecezji płockiej istnieje obecnie 7 pomników – grobów ze szczątkami dzieci zmarłych przed narodzeniem: w Bielsku, Ciechanowie, Płocku, Płońsku, Przasnyszu, Rypinie i Sierpcu. Poza tym na 5 cmentarzach powstały pomniki – miejsca pamięci o takich dzieciach, w: Baboszewie, Gzach, Pułtusku, Radzanowie nad Wkrą i Szyszkach.

Cyt. za ekai.pl.

Galeria zdjęć na stronie “Gościa Płockiego”. Zdjęcie tytułowe także ze strony “Gościa Płockiego”.

Zobacz także: W. Piętka, “Odnalezione w miłości Boga”, w: “Gość Płocki”.

Skip to content