VII Marsz dla Życia i Rodziny w Płocku

Rodzina, to najlepszy z projektów, jaki Bóg wymyślił dla człowieka – powiedział bp Mirosław Milewski podczas płockiego VII Marszu dla Życia i Rodziny pod hasłem „Polska Rodziną Silna!”, a zarazem XIII Pieszej Pielgrzymki do relikwii św. Joanny Beretty Molli w Płocku-Imielnicy. Towarzyszący marszom konkurs na drzewo genealogiczne wygrała rodzina Ewy i Tadeusza Bembenistów z córką Anną.

Bp Mirosław Milewski przewodniczył Eucharystii w intencji małżeństw, rodzin i życia w parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy, na zakończenie płockich marszów. Odnosząc się do liturgii Słowa zaakcentował, że „niedziela jest oddechem dla duszy, a duszą niedzieli jest spotkanie z Bogiem”. Bez dobrego przeżywania niedzieli, bez Eucharystii i poświęcenia tego czasu dla siebie i bliźnich, człowiek może umrzeć duchowo.

Podkreślił też, że w ważnym roku 100. rocznicy odzyskania przez Ojczyznę niepodległości warto sobie uświadomić, jak ważna jest rodzina – „najlepszy z projektów, jaki Bóg wymyślił dla człowieka”. Stwierdził też, że niemożliwe byłoby odrodzenie Polski po blisko 150 latach od pierwszego zaboru, gdyby w czasie okupacji obcych mocarstw nie było „dobrych, zdrowych, wielodzietnych rodzin”.

O takich rodzinach, które są blisko Boga i prawdy, które szukają dobra wspólnego, pisali polscy wieszczowie narodowi oraz pozytywistyczni pisarze, a Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński ciągle przekonywał, że „bez mocnej, czystej, zwartej, zespolonej rodziny nie masz Narodu! Granice Narodu i Państwa płyną poprzez kołyski!”.

Hierarcha zachęcił uczestników Eucharystii, aby nie ustawali w trudzie na rzecz małżeństw, rodzin i poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci, uczyli innych dobrego przeżywania niedzieli jako dnia Pańskiego, codziennie tworzyli dobry klimat, w którym będą powstawały dobre pomysły na rzecz rodzin, małżeństw, związków niesakramentalnych, osób samotnych, starszych i chorych.

Bp Milewski polecił też wszystkich uczestników płockich marszy wstawiennictwu Papieża Rodziny – św. Jana Pawła II; Polaka, którego świat zapamiętał dzięki jego trosce o rodzinę, a także św. Joanny Beretty Molli, świętej na współczesne czasy.

W tym roku płocki VII Marsz dla Życia i Rodziny został połączony z XIII Pieszą Pielgrzymką do relikwii św. Joanny Beretty Molli, patronki małżonków i rodziców. Relikwie te znajdują się w kościele parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy. Uczestnicy wyruszyli sprzed kościoła parafii św. Wojciecha na Podolszycach Południowych i wzięli udział w Eucharystii w docelowej parafii w Płocki-Imielnicy.

Później zaplanowano festyn rodzinny. W programie znalazł się występ dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca.

„Kocierzewiacy” z diecezji łowickiej, pokaz sprawnościowy uczniów szkół wojskowych Płockiego Uniwersytetu Ludowego, spotkanie z Joanną i Norbertem Dawidczykami, autorami książki „Torcik małżeński”, poczęstunek. Poza tym, uczestnicy spotkania mogli ucałować relikwie św. Joanny Beretty Molli, a na zakończenie pomodlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Marszom towarzyszył konkurs rodzinny na drzewo genealogiczne, koordynowała go s. Dominika Dudzik z wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej. Pierwsze miejsce zajęła w nim rodzina Ewy i Tadeusza Bembenistów z córką Anną (uczennicą Szkoły Podstawowej nr 13 w Płocku). Na drugim miejscu znalazła się rodzina Renaty i Piotra Adamskich z synem Pawłem (uczniem Szkoły Podstawowej nr 23 w Płocku). Trzecią nagrodę zdobyła rodzina Izabeli i Zenona Mazurków z synem Jakubem (uczniem Szkoły Podstawowej w Wiśniewie). Rodziny były także autorami esejów o swoich przodkach, zaangażowanych w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Organizatorami płockich marszów są wydział ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz płockie organizacje katolickie, ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich na czele. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego był Kazimierz Urbaniak.

Tekst za: ekai.pl.

Zdjęcia: Gość Płocki, KRDP, własne archiwum.

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Skip to content