Orszaki Trzech Króli w diecezji

Uliczne jasełka z Trzema Królami rosną w siłę. W Płocku obchody uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczną Rok Stanisławowski.

“Niech nasz barwny, radosny korowód, ze śpiewem pięknych polskich kolęd i uśmiechem na ustach, będzie znakiem wdzięczności dla Boga, który – jak głosi tegoroczne hasło – jest dla wszystkich” – napisał w specjalnym liście do diecezjan ordynariusz płocki.

Biskup Piotr Libera przypomina w nim, że podczas Mszy św. na zakończenie płockiego marszu z Trzema Królami rozpocznie się oficjalnie Rok św. Stanisława Kostki. Będzie to także orszak w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Płocki OTK przejdzie po raz siódmy ulicami miasta. Rozpocznie się o godz. 11 na terenie Wyższego Seminarium Duchownego i szkół katolickich, a następnie ulicami abp. Nowowiejskiego, Kwiatka, Bielską i Jachowicza powędruje do parafii św. Stanisława Kostki w Płocku. W Stanisławówce zakończy się uroczystą Mszą św. w południe. Tu także zostaną ogłoszone wyniki konkursu orszakowego na najpiękniejszą rodzinną szopkę. To inicjatywa, która od początku towarzyszy płockiemu OTK. Jak zapewniają organizatorzy, w tym roku oprawa tego wydarzenia będzie nawiązywać m.in. do rocznicy odzyskania niepodległości. Będą odniesienia więc do historii Polski i patriotyzmu, a także do postaci wybitych Polaków.

Płocki OTK, organizowany pod egidą Fundacji Orszak Trzech Króli, jest owocem pracy całego zespołu ludzi, m.in. organizacji pozarządowych, na czele ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich.

6 stycznia przez naszą diecezję przejdzie ponad 20 orszaków Trzech Króli. Wszędzie, w dużych miastach czy miejscowościach, jest kolorowo i ciekawie, inicjatywa integruje różne środowiska, a najważniejszy jest cel ewangelizacyjny – zwracają uwagę organizatorzy. Trzej Królowie składają hołd wiary nowo narodzonemu Jezusowi, a każdy z orszaków połączony jest ze Mszą św.

Na orszakowej mapie w naszej diecezji do tej pory znalazły się: Płock, Rypin, Pułtusk, Ciechanów, Czerwińsk n. Wisłą, Gąbin, Golub-Dobrzyń, Gołymin, Skępe, Gostynin, Janowo, Nasielsk, Maków Mazowiecki, Modlin-Twierdza, Obryte, Płońsk, Popowo, Przasnysz, Raciąż, Radzanów n. Wkrą, Sierpc, Tłuchowo i Żuromin.

Cyt. za: W. Piętka, Wielkie odliczanie do orszaków, “Gość Płocki”.

SŁOWO ZACHĘTY BISKUPA PIOTRA
PRZED UROCZYSTOŚCIĄ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO I ORSZAKIEM TRZECH KRÓLI

1. Dla Dekanatów Płockiego Wschodniego i Płockiego Zachodniego:

Kochani Bracia i Siostry!
W sobotę, 6 stycznia, będziemy obchodzili uroczystość Objawienia Pańskiego. Zapraszam serdecznie wszystkich mieszkańców Płocka do włączenia się w VII Orszak Trzech Króli, który tego dnia przejdzie ulicami naszego miasta. Rozpoczniemy go o godz. 11.00 na terenie Wyższego Seminarium Duchownego i Szkół Katolickich w Płocku, skąd ulicami: Abpa Nowowiejskiego, Kwiatka, Bielską i Jachowicza przejdziemy do parafii św. Stanisława Kostki. Te dwa miejsca łączy postać ich Patrona, św. Stanisława Kostki. Podczas uroczystej Mszy św. otworzymy Rok św. Stanisława Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży oraz naszej diecezji płockiej, w 450. rocznicę jego śmierci. Nasze rodzinne świętowanie wpisze się także w obchody stulecia Niepodległości Polski.
Drodzy Bracia i Siostry! Przyjdźcie z całymi rodzinami na te piękne jasełka po ulicach Płocka! Zapraszam serdecznie wszystkich kapłanów miasta Płocka i okolic do udziału w Orszaku i do koncelebrowania Mszy św. Proszę o przybycie kleryków, osoby konsekrowane i Siostry Zakonne! Niech nasz barwny, radosny korowód, ze śpiewem pięknych polskich kolęd i uśmiechem na ustach będzie znakiem wdzięczności dla Boga, który – jak głosi tegoroczne hasło – „jest dla wszystkich”.
Na czas przygotowań do Orszaku jego Organizatorom i Wam wszystkim z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Płock, dnia 25 grudnia 2017 r.
W uroczystość Narodzenia Pańskiego

Wasz Biskup Piotr

ZARZĄDZENIE: Słowo Biskupa Piotra proszę odczytać wiernym w niedzielę 31 grudnia 2017 r., podczas wszystkich Mszy św., w ramach ogłoszeń parafialnych.
Płock, dnia 25 grudnia 2017 r.

† Mirosław Milewski
Wikariusz Generalny

2. Dla pozostałych dekanatów Diecezji Płockiej:

Kochani Bracia i Siostry!
W sobotę, 6 stycznia, będziemy obchodzili uroczystość Objawienia Pańskiego. W wielu miastach i miejscowościach naszej diecezji odbędą się piękne Orszaki Trzech Króli. Zachęcam Was serdecznie do włączenia się w te inicjatywy. Tego dnia, podczas uroczystych Mszy świętych, otworzymy Rok św. Stanisława Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży oraz naszej diecezji płockiej, w 450. rocznicę jego śmierci. Nasze rodzinne świętowanie wpisze się także w obchody stulecia Niepodległości Polski.
Drodzy Bracia i Siostry! Przyjdźcie z całymi rodzinami na te piękne jasełka po ulicach Waszych miast i wsi! Niech nasze barwne, radosne, korowody, ze śpiewem pięknych polskich kolęd i uśmiechem na ustach będą znakiem wdzięczności dla Boga, który – jak głosi tegoroczne hasło – „jest dla wszystkich”.
Na czas przygotowań do Orszaku jego Organizatorom i Wam wszystkim z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Płock, dnia 25 grudnia 2017 r.
W uroczystość Narodzenia Pańskiego

Wasz Biskup Piotr

ZARZĄDZENIE: Słowo Biskupa Piotra proszę odczytać wiernym w niedzielę 31 grudnia 2017 r., podczas wszystkich Mszy św., w ramach ogłoszeń parafialnych.
Płock, dnia 25 grudnia 2017 r.

† Mirosław Milewski
Wikariusz Generalny

Skip to content